11 książąt aresztowanych. Nie chcieli płacić za wodę i prąd, okupowali pałac

W Arabii Saudyjskiej aresztowano 11 książąt podczas protestu przeciwko polityce oszczędnościowej - donoszą saudyjskie media. Poszło o płatności za wodę i energię elektryczną.

Protest odbył się przed pałacem królewskim Al-Jamama w Rijadzie. Książęta sprzeciwili się królewskiemu dekretowi, który ma ograniczyć ich przywileje.

Poszło o wodę i prąd

Saudyjskie władze chcą zaprzestać płacenia przez państwo za wodę i energię członków monarchii, co wywołało oburzenie wśród książąt. Mieli domagać się też pieniężnej rekompensaty w związku z wyrokiem śmierci jaki zapadł w sprawie jednego z ich kuzynów.

Jak informuje "The Daily Beast",  protestujący odmówili opuszczenia pałacu, więc zostali aresztowani przez Gwardię Narodową, która odpowiada za bezpieczeństwo rodziny królewskiej.

Reformy w Arabii Saudyjskiej mają zmniejszyć zależność kraju od sprzedaży ropy. Królestwo w ostatnim czasie podwoiło cenę paliwa w kraju oraz wprowadziło 5-procentowy podatek na większość dóbr i usług oraz żywność.

Fala aresztowań przeciwko korupcji

W listopadzie ubiegłego roku w ramach działań antykorupcyjnych aresztowano 11 książąt, a także 38 urzędujących oraz byłych ministrów, biznesmenów i deputowanych. Zdecydował o nich Muhammad ibn Salman, następca tronu.

ZOBACZ TEŻ: Książęta są więzieni w... luksusowym hotelu. Ten na pozór egzotyczny kryzys zagraża Europie

Zimna Wojna na Bliskim Wschodzie. Rywalizacja Iranu i Arabii Saudyjskiej destabilizuje cały region

Więcej o: