Polskę czekają częstsze wizyty sąsiadów z Litwy? Wszystko przez przepisy dot. alkoholu

Od 1 stycznia na Litwie zaczynają obowiązywać bardziej restrykcyjne niż dotychczas ograniczenia w sprzedaży alkoholu. Eksperci ostrzegają, że może to wpłynąć na wzrost szarej strefy oraz częstsze wyjazdy po alkohol do Polski.

Litewskiej władze zaostrzyły przepisy dotyczące sprzedaży alkoholu. Wchodzące w życie od 1 stycznia zasady są wynikiem czerwcowej nowelizacji ustawy o kontroli alkoholu.

Do końca ubiegłego roku napoje alkoholowe można było kupować codziennie od godziny 8 do 22. Zgodnie z nowymi przepisami można nabyć je tylko w godzinach od 10 do 20, a w niedzielę od 10 do 15.

Również od 1 stycznia alkohol mogą kupić tylko osoby, które ukończyły 20. rok życia. Alkoholu nie wolno spożywać w samochodach, w miejscach publicznych oraz komunikacji miejskiej i międzymiastowej. Od 2018 r. obowiązuje także całkowity zakaz reklamy alkoholu.

Są to już kolejne zmiany, mające na celu ograniczenie spożycia alkoholu w tym kraju. W ubiegłym roku została m.in. podwyższona akcyza na napoje alkoholowe.
Litwini wypijają najwięcej alkoholu na świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia, przeciętny mieszkaniec kraju wypija średnio 16 litrów czystego alkoholu rocznie. Niewykluczone, że zmiany mogą wywołać wzrost szarej strefy. Więcej Litwinów może też decydować się na zakup alkoholu w Polsce.

Co się z tobą stanie, jeśli przez miesiąc nie napijesz się alkoholu? Badania mówią same za siebie

Więcej o: