Izrael wychodzi z UNESCO. Za "próby zmierzające do wyrugowania żydowskiej historii"

Izrael ogłosił decyzję w piątek. Formalności mają zostać dopełnione do końca roku 2017. Izrael zamierza opuścić z UNESCO do końca 2018 roku. 

Izrael ogłosił, że występuje z Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) z powodu "ataków". Emmanuel Nahshon, rzecznik MSZ, powiedział, że powodem takiej decyzji były "próby organizacji, zmierzające do wyrugowania żydowskiej historii z izraelskiej ziemi". 

Wcześniej wyjście z UNESCO zadeklarowały USA. Powody były podobne.  

Izrael trzyma z Trumpem

Izrael od dawna narzekał na "antyizraelskie uprzedzenia" w ONZ. Ostatnie rezolucje oburzyły wielu Izraelczyków. Sprzeciw ONZ wzbudziło to, że Donald Trump zamierza przenieść ambasadę USA z Tel Awiwu do Jerozolimy. Organizacja w specjalnej rezolucji wezwała do wycofania się z uznawania Jerozolimy za stolicę państwa Izrael. 

Palestyński przywódca apeluje do Europy

Palestyński przywódca Mahmud Abbas złożył w piątek wizytę w Paryżu. Zaapelował do Francji i do Unii Europejskiej o większe zaangażowanie w proces pokojowy na Bliskim Wschodzie. Jednak Emmanuel Macron odrzucił możliwość uznania państwa palestyńskiego przez Francję. Oświadczył też, że nie będzie żadnej inicjatywy władz w Paryżu jeśli chodzi o przezwyciężenie impasu w konflikcie izraelsko-palestyńskim. Jego zdaniem to tylko zaostrzyłoby i tak już napiętą sytuację na Bliskim Wschodzie. 

Emmanuel Macron i Mahmoud AbbasEmmanuel Macron i Mahmoud Abbas Francois Mori / AP Photo

Dowiedz się więcej:

Więcej o: