Niezwykłe zachowanie seksualne małp i jeleni. Dlaczego to robią? Są dwie teorie

Naukowcy coraz uważniej badają bulwersujące - na pierwszy rzut oka - zachowanie japońskich makaków. Małpy próbują współżyć z przedstawicielami innego gatunku, czyli jeleniami wschodnimi.

Na początku roku internet obiegło wideo pokazujące, jak makak wskakuje na grzbiet jelenia i wykonuje ruchy frykcyjne jak podczas współżycia. Do niecodziennej sytuacji doszło na japońskiej wyspie Yakushima. 

 

Sprawę badają naukowcy z kanadyjskiego uniwersytetu w Lethbridge. Swoje spostrzeżenia opublikowali w grudniowej edycji czasopisma "Archives of sexual behavior".

Styczniowe nagranie było dopiero drugim udokumentowanym na świecie przypadkiem próby współżycia przez przedstawicieli różnych gatunków. Na Antarktydzie znane są przypadki, gdy uchatki brutalnie gwałciły pingwiny królewskie. Na koniec większa uchatka... zjadała zgwałcone przez siebie zwierzę.

Część jeleni ucieka, ale inne...

W Japonii zwyczaje makaków rozszerzają się terytorialnie. Okazuje się, że od 2012 roku zanotowano kilkadziesiąt takich przypadków w okolicach Osaki, na wyspie Honsiu. Ok. 30 procent przypadków dotyczyły samic makaków.

Naukowcy tłumaczą, że takie zachowania rzeczywiście są coraz częściej obserwowane i dotyczą głównie osobników nisko położonych w hierarchii i odrzuconych przez małpy przeciwnej płci. Część jeleni od razu ucieka, ale inne czekają do końca, by potem zlizywać z sierści nasienie makaka.

Część małp nie było odrzuconych przez inne osobniki tego samego gatunku - kilka młodszych samic traktowało to jako przygotowanie do współżycia z innymi makakami.

- Przyszłe badania i dalsza obserwacja pokażą, czy mamy do czynienia z okresowym zachowaniem, czy trwałym zjawiskiem behawioralnym, które trwało od dawna, ale dopiero od niedawna są badane - czytamy w artykule.

 

A teraz zobacz: 

Australia przeżywa inwazję kangurów. Zwierząt jest tak dużo, że eksperci proponują, by na nie polować

Więcej o: