Zima zabija tak samo jak bomby. Apelują o wsparcie dla uchodźców w najgorszym okresie roku

Patryk Strzałkowski
Wyobrażasz sobie spędzanie całej zimy w namiocie? To oznacza chłód, wilgoć i niewygodę większą niż zazwyczaj. Taka jest rzeczywistość setek tysięcy Syryjczyków na Bliskim Wschodzie. Zima potrafi też zabijać - przez wychłodzenie czy pożary w obozach uchodźców.

Dwie kobiety i 4-letnia dziewczynka spłonęły żywcem w pożarze namiotowiska uchodźców zaledwie dwa tygodnie temu - podają lokalne media. Inne osób ucierpiały w wyniku zatrucia dymem. W sumie ponad 30 osób straciło dach nad głową - a konkretnie foliowe namioty z całym dobytkiem. Straty mogłyby być większe, gdyby w obozowisku nie było sprzętu gaśniczego od organizacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM).

Szczególnie zimą uchodźcy w takich obozowiskach w Libanie są narażeni na pożary. Temperatury spadają do kilku stopni Celsjusza, a ogrzewanie małymi piecykami i gotowanie wewnątrz bywa niebezpieczne.

Brakuje pieniędzy na pomoc w przetrwaniu zimy

Tragedia w obozowisku na północy Libanu to drastyczny przykład tego, jak groźna dla uchodźców jest zima. To jednak nie jedyne zagrożenie. Wbrew temu, co można by myśleć, zima także na Bliskim Wschodzie jest chłodna i wilgotna. Mieszkańcy zniszczonych miast Syrii, a także uchodźcy koczujący w strasznych warunkach w sąsiednich krajach są narażeni m.in. wychłodzenie i choroby. W poprzednich latach ludzie dosłownie umierali zima.

Żyją z dnia na dzień, bo na przyszłość nie mają nadziei. Odwiedziliśmy syryjskich uchodźców w Libanie>>>

PCPM zajmuje się nie tylko szkoleniami przeciwpożarowymi, ale też zapewnieniem pomocy, która pozwala uchodźcom przetrwać zimę. Zapewnia między innymi środki do ogrzewania surowych mieszkań i garaży, w których żyje część z miliona uchodźców w Libanie. W tym kraju nie ma wielkich obozów (jak np. w Jordanii), gdyż nie zgadza się na to rząd. Ma to swoje dobre strony, jednak utrudnia organizacjom pomocowym dotarcie do potrzebujących. 

Według UNICEF-u (agendy ONZ zajmującej się niesieniem pomocy dzieciom) sytuacja najgorsza jest nie w krajach przyjmujących uchodźców, lecz w samej Syrii. - Nadejście zimy oznacza, że wiele dzieci z Syrii może nie przetrwać niskich temperatur - mówi Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska. Organizacja podkreśla, że prawie całe społeczeństwo żyje poniżej granicy ubóstwa. Całe miasta (wraz z infrastrukturą) są zniszczone. Nie ma pracy, a przez to brakuje opału, jedzenia i leków. 

Złe warunki są szczególnie dotkliwe dla dzieci - podkreśla UNICEF. Przez brak ogrzewania w szkołach wiele rezygnuje z nauki, co ma długofalowe efekty. Niskie temperatury i wilgoć osłabiają także zdrowie - szczególnie u najmłodszych. Celem UNICEF-u jest dostarczenie m.in. odzieży, koców i wsparcia finansowego dla 1,5 mln dzieci. 

W większości kraju udało się pokonać tzw. Państwo Islamskie, jednak było to okupione wielkimi zniszczeniami i wysiedleniem ludności. Z kolei niektóre terytoria rebeliancie - jak np. wschodnia Ghouta na przedmieściach Damaszku - są oblężona i poddane blokadzie przez wojska rządowe. Już w ostatnich miesiącach zdarzały się tam przypadki śmierci głowowej - jak np. Sahar, miesięczna dziewczynka, o której historii pisaliśmy w październiku. Zimą głód może się tylko pogorszyć. 

Uchodźcy umierają z zimna w Europie

"Gdyby to był wypadek polskiego samolotu, byłoby wielkie śledztwo". Oni zbadali zatonięcie łodzi uchodźców>>>

Także w krajach Europejskich niektórzy uchodźcy z Syrii i migranci z innych państw są w ciężkiej sytuacji. Na greckich wyspach uchodźcy żyją w przepełnionych ośrodkach recepcyjnych lub prowizorycznych obozowiskach, a nawet w cienkich namiotach. Bez pomocy grozi im śmierć z wychłodzenia. Na początku kilkanaście organizacji apelowało do władz Grecji i UE o ratowanie ludzi na wyspach. W zeszłym roku odnotowano też przypadki zatrucia tlenkiem węgla w źle ogrzewanych pomieszczeniach.

Część uchodźców utknęła w drodze do Europy Zachodniej na Bałkanach. Żyją w obozowiskach i opuszczonych budynkach m.in. w Serbii, gdzie zimą może spaść dużo śniegu, a temperatura spadają poniżej zera. Wielu bezskutecznie szuka schronienia na zimę.

Organizacje apelują o pomoc dla uchodźców. Ty także możesz wesprzeć Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (sponsorując paliwo do ogrzewania czy ciepłe buty dla dzieci), UNICEF (kupujący np. koce), Polską Akcję Humanitarną, Polską Misję Medyczną, Międzynarodowy Czerwony Krzyż czy Lekarzy bez Granic.

Więcej o: