"Jesteśmy traktowani jak śmiecie". Polacy utknęli na londyńskim lotnisku

W Wielkiej Brytanii spadło najwięcej śniegu od czterech lat i wciąż pada. Z powodu śnieżyc i silnego wiatru nastąpił paraliż komunikacyjny. W kraju odwołano setki lotów.

Lotnisko w Birmingham, drugim co do wielkości największym brytyjskim mieście, które dziennie obsługuje 30 tysięcy pasażerów i dwieście lotów, zamknięto na kilka godzin. Służby musiały najpierw uprzątnąć pasy startowe ze śniegu.

50 tys. pasażerów utknęło przez śnieg

Na Heathrow utknęło kilkuset pasażerów, którzy mieli lot do Buenos Aires. A to zaledwie niewielki odsetek wszystkich. Łącznie na Heathrow utknęło 50 tys. pasażerów. Wczoraj na Heathrow odwołano łącznie 19 lotów, a 463 miało opóźnienia.

Z kolei na londyńskim lotnisku Luton przez dwie godziny zamknięty był pas startowy, który później został otwarty tylko dla wylotów. Samoloty mogły na nim lądować dopiero wieczorem. Wczoraj na Luton odwołano 78 lotów, 47 miało opóźnienia.

"Jesteśmy jak śmiecie traktowani"

Właśnie na tym lotnisku utknęło kilkadziesiąt osób z Polski, głównie klientów Wizz Air.

- Są tutaj ludzie z małymi dziećmi. Tu jest płacz, tu jest pisk, ludzie okupują biura, ci nas wyrzucają. Jesteśmy jak śmiecie traktowani. Nikt nam nie jest w stanie pomóc, a Angielki rozkładają ręce i twierdzą, że już takie krzyczące, jak ja, nie robią na nich wrażenia – powiedziała w rozmowie z RMF FM jedna z uwięzionych Polek.

Inna kobieta dodała, że pasażerowie nie mogą przebukować biletów, bo nie działa strona internetowa przewoźnika lotniczego, od którego nie otrzymali żadnej pomocy, podobnie jak ze strony konsulatu.

"Najmniej ogarnięta firma"

Na Twitterze ludzie piszą setki postów pod adresem firmy Wizz Air. „Utknęliśmy”, „Nie mamy od was ŻADNEJ informacji”, „Czy ktoś może odpowiedzieć na moje pytanie?”, „Najmniej ogarnięta firma”, "Jak takie coś może być legalne?" - denerwują się.

Uwięzieni na lotnisku w Luton informują, że wszystkie loty aż do piątku zostały wyprzedane. Pytają, czy kolejne się odbędą, czy dostaną zwrot kosztów, jeśli wykupią lot u innego przewoźnika. Proszą o kontakt z kimś z obsługi i informację o odwołanych lotach, której Wizz Ar cały czas nie podaje.

- Mój lot z Luton do Katowic został odwołany wczoraj. Wizz Air nie zapewnił nam ŻADNEJ informacji. Obecnie, wszystkie loty aż do piątku zostały wyprzedane. Jeśli kupię lot w innej firmie, czy mogę być pewna, że otrzymam zwrot kosztów?

Przeprosiny za opóźnienia

Wczoraj Wizz Air za pośrednictwem Twittera przeprosił klientów.

Prosimy, przyjmijcie nasze przeprosiny z powodu dzisiejszych odwołań lotów z powodu złej pogody w Europie. Jeśli to dotyczy waszego lotu, prosimy, abyście zwrócili się do naszych przedstawicieli na lotniskach lub przebukowali bilety za pomocą naszego Call Center. Po zwrot kosztów, prosimy o odwiedzenie tej strony: https://wizzair.com/en-gb/information-and-services/compliments-and-complaints/#/

Problemy w całej Europie

Jak czytamy na stronie lotniska Luton, loty Wizz Air do Katowic i Gdańska zostały odwołane. Odbyły się te do Warszawy, Wrocławia i Lublina. Przyszłość kolejnych na razie nie jest znana.

Śnieżyce wywołały problemy komunikacyjne w wielu innych krajach Europy, m.in. lotnisk w Niemczech, Francji czy Portugalii.

Poniedziałek ze słabym deszczem na północy i południu. Na termometrach nawet 12 stopni