Radni podjęli decyzję o budowie pomnika Lecha Kaczyńskiego. "Pozostajemy jego dłużnikami"

W przyszłym roku w stolicy Węgier, Budapeszcie, stanie pomnik Lecha Kaczyńskiego. Decyzję podjęli tamtejsi radni - poinformował marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Marszałek zacytował uzasadnienie radnych stolicy Węgier. Podkreślili oni rolę prezydenta Lecha Kaczyńskiego w ustanowieniu demokratycznej Polski po upadku komunizmu. Zaznaczyli, że był jedną z wybitnych postaci budujących wyjątkowe stosunki między Polską a Węgrami na przestrzeni wielu stuleci.

Bezdyskusyjna jest rola odegrana przez Lecha Kaczyńskiego w ustanowieniu demokratycznej Polski po upadku komunizmu. Podobnie jak żywiona przez niego przyjaźń wobec Węgrów, z powodu czego do dzisiaj pozostajemy jego dłużnikami. Śmierć Lecha Kaczyńskiego oznaczała niewysłowioną stratę dla całej europejskiej wspólnoty. Chyląc przed nim czoło, niniejszym inicjuje się wzniesienie w Budapeszcie pomnika Lecha Kaczyńskiego

- napisano w decyzji. Będzie to drugi pomnik poza granicami Polski - w 2012 roku Lecha Kaczyńskiego upamiętniło gruzińskie Tbilisi. 

Więcej o: