Nie pokazuj tego artykułu swoim dzieciom. Zwłaszcza w Mikołajki

Kość świętego Mikołaja odnaleziona? Naukowcy z Oxfordu podejrzewają, że przebadany przez nich fragment kości miednicy może należeć do słynnego świętego.

Święty Mikołaj zmarł około 343 roku naszej ery na terenie współczesnej Turcji. Naukowcy z Uniwersytetu w Oxfordzie – prof. Rom Higham i dr Georges Kazan z Oxford Relics Cluster w Keble College's Advanced Studies Centre nie mają stuprocentowej pewności, że przebadana przez nich kość należała do świętego Mikołaja.Udało im się jednak potwierdzić, że pochodzi z tego samego okresu, kiedy zmarł. Dlatego zamierzają poddać ją kolejnym badaniom.

Relikwie świętego Mikołaja

- Ten fragment kości sugeruje, że patrzymy na szczątki samego świętego Mikołaja - powiedział archeolog prof. Tom Higham z Uniwersytetu w Oxfordzie w rozmowie z BBC.

Relikwie świętego Mikołaja od XI wieku są przechowywane w krypcie kościoła we włoskim Bari. Z powodu popularności świętego Mikołaja wiele innych kości – podobno również należących do słynnego biskupa z Miry – trafiło w różne miejsca świata.

Naukowcy z Oxfordu przyjrzeli się fragmentowi kości miednicy, który obecnie jest własnością amerykańskiego księdza Dennisa O’Neilla z Illinois. Wcześniej kość była przechowywana w kościele we Francji. Oxfordzcy naukowcy za pomocą datowania radiowęglowego potwierdzili, że kość pochodzi z tego samego okresu co święty Mikołaj. Kolejnym etapem badań będzie porównanie fragmentu miednicy z reliktami w Bari.

Pierwowzór świętego Mikołaja

Święty Mikołaj był biskupem Miry. Żył w IV wieku naszej ery. Urodził się w zamożnej rodzinie. Wsławił się rozdawaniem majątku biednym i potrzebującym. W dniu swojego święta – 6 grudnia – był szczególnie hojny wobec dzieci, którym chętnie wręczał prezenty. Został uznany świętym krótko po śmierci. Biskup z Miry jest pierwowzorem popularnego w  kulturze masowej świętego Mikołaja - starszego mężczyzny z białą brodą, ubranego w czerwony strój i rozdającego prezenty z okazji świąt Bożego Narodzenia.

Więcej o: