Ciało byłego prezydenta na czerwonym dywanie. Bojownicy ogłaszają: zabiliśmy go

Były prezydent Jemenu Ali Abd Allah Salih nie żyje - poinformowała telewizja rebeliantów z ruchu Huti.

Ali Abd Allah Salih został zabity w czasie ucieczki z Sany -"The Guardian" cytuje telewizję związaną z Huti. Jego ciało pokazano na antenie - pisze "Guardian". Z kolei Reuters podaje, że na nagraniu rozprzestrzenianym przez Huti w internecie widać ciało niesione na czerwonym dywanie, z roztrzaskaną głową. Agencja zaznacza, że jego prawdziwość nie jest na razie zweryfikowana.

Co się dzieje w Jemenie? 

Wspierani przez Iran rebelianci zajęli stolicę Jemenu przeszło dwa lata temu. Sześć dni temu w mieście doszło do walk między Huti a wspierającymi ich do niedawna bojówkami Aliego Abda Allaha Saliha.

Wcześniej prezydent Jemenu Abd ar-Rab Mansur al-Hadi nakazał swoim siłom odzyskanie stolicy kraju, Sany, z rąk Huti. Prezydent polecił wiceprezydentowi Alemu Moszenowi al-Ahmarowi, aby wydał jednostkom wojskowym rozkazy ataku na stolicę. Ali Abd Allah Salih był prezydentem Jemenu w latach 1990-2012. 

Według Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża w ostatnich pięciu dniach w stolicy Jemenu zginęło co najmniej 125 osób, a 238 zostało rannych.

Organizacja Narodów Zjednoczonych informuje, że w pogrążonym w wojnie domowej Jemenie panuje najpoważniejszy obecnie kryzys humanitarny na świecie.

Więcej o: