Tą ucieczką żyje cała Finlandia. Wiceminister z tajnego spotkania odjechał w bagażniku

Wyszedł z tajnego spotkania z premierem i schował się przed paparazzi w bagażniku samochodu. Wiceminister fińskiego MSZ Samuli Virtanen nie dostał jednak mandatu. Skończyło się na upomnieniu.

Do zdarzenia doszło w czerwcu br. Fińska policja zatrzymała samochód, w którym w bagażniku podróżował pasażer. Policja nie podała jego tożsamości, jednak zdaniem fińskich mediów, był nim wiceminister spraw zagranicznych, Samuli Virtanen. Jak podaje Reuters, obyło się bez mandatu. Skończyło się na upomnieniu z powodu niezapiętych pasów.

Zdjęcie z bagażnika wysłał żonie

Zdaniem fińskich dziennikarzy, Samuli Virtanen wracał z tajnego spotkania z premierem, Juhą Sipilą. Wiceminister miał schować się do bagażnika, by ukryć się przed obiektywami paparazzi. Na Twitterze krąży zdjęcie z bagażnika, które Virtanen miał wysłać żonie.

Tajna rozmowa

To był gorący czas w fińskiej polityce - latem w tym kraju miał miejsce kryzys rządowy. Doszło do niego, gdy współrządząca partia Finowie wybrała na swojego lidera Jussiego Halla-aho, przeciwnika przyjmowania uchodźców i eurosceptyka. Samuli Virtanen jest jednym z 20 posłów Finów, którzy w proteście przeciwko nowemu liderowi 13 czerwca br. opuścili partię i utworzyli własne ugrupowanie, ostatecznie nazwane Blue Reform.

Zanim do tego doszło, w Finlandii rozważano rozpad koalicji rządowej. Spotkanie Virtanena ze Sipilą odbyło się dzień po wyborze Halla-aho. Politycy rozważali utworzenie nowej koalicji i tak też się stało - partia Finowie została wykluczona z rządu, a jej miejsce zajęło ugrupowanie Blue Reform.

"Ryzyko przecieku było zbyt duże"

Prawniczka ugrupowania, Tiina Elovaara, tak wytłumaczyła zachowanie Virtanena: - Uniknął zainteresowania mediów w niezwykle ważnym momencie, gdy ryzyko przecieku dotyczące odejścia wielu posłów z partii Finowie było zbyt duże - tłumaczyła. Sam Virtanen nie zabrał głosu w tej sprawie.

Skandynawscy inżynierowie chcą oszukać pogodę. W Norwegii powstaje pierwszy na świecie tunel dla statków

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Tą ucieczką żyje cała Finlandia. Wiceminister z tajnego spotkania odjechał w bagażniku
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl