Oto najdroższy obraz świata, poszedł za 450 milionów dol. Tajemniczy kupiec nabył go przez telefon

Obraz Leonarda da Vinci sprzed pól tysiąca lat stał się najdroższym dziełem sztuki w historii. Dzieło przedstawiające Chrystusa sprzedano na aukcji w Nowym Jorku za 450 mln dol. Aż trudno uwierzyć, że w latach 50. było warte... niecałe 60!

Kiedy w 1958 roku obraz "Salvator Mundi" (Zbawiciel Świata) trafił na aukcję, był uważany za kopię i wyceniany na 59 dol. Później specjaliści przyjrzeli mu się jeszcze raz. Odkryli, że to oryginał obrazu Leonarda da Vinci. Dotąd dzieło uważano za zaginione. Jego odnalezienie jest w świecie sztuki określane jako "największe odkrycie XXI wieku", a sam obraz określany jako "święty Graal".

W 2013 roku kupił go za 80 milionów szwajcarski kolekcjoner sztuki Yves Bouvier i odsprzedał go rosyjskiemu miliarderowi Dymitrijemu Rybołowlewowi. To właśnie on wystawił obraz na wczorajszą licytację w Nowym Jorku.

"Salvator mundi" Leonarda da Vinci sprzedany w 19 min.

Licytacja obrazu zatytułowanego "Salvator Mundi", czyli "Zbawiciel świata", datowanego na 1505 rok, trwała 19 minut. Przez ten czas trwały nerwowe telefony. Już przy 200 mln dol. zaczęło się robić gorąco. W końcu włączył się kolejny telefoniczny kupiec i cena poszybowała. Gdy zakończono licytację kwotą 450 milionów (400 milionów plus opłaty) dolarów domu aukcyjnym Christies rozległy się głośne okrzyki i brawa. 

Dom aukcyjny stwierdził, że nie ujawni ani nazwiska, ani nawet regionu, z którego pochodzi kupiec. Nie wiadomo nawet, czy drogiego zakupu dokonał mężczyzna, czy kobieta.

Leonardo Da Vinci zdetronizował Pabla Picassa

Wysoka wartość dzieła wynika miedzy innymi z faktu, że jedynym obrazem Leonarda da Vinci pozostającym w prywatnych rękach. Około 15 pozostałych znajduje się w muzeach.

Dotychczas najdroższym dziełem sztuki był obraz Pabla Picasso "Kobiety z Algieru, wersja O", który sprzedano w 2015 roku za niespełna 180 milionów dolarów. Na kolejnych miejscach znajdowały się obrazy Modiglianiego, Bacona, Muncha i Basquiata.

Więcej o: