Expo 2022/2023 jednak nie w Łodzi. Polska przegrała walkę. A byliśmy tak blisko

Expo 2023 odbędzie się w argentyńskim Buenos Aires. Na wygraną liczyła Łódź. Rząd PiS zapowiadał inwestycje. Nie udało się.

Expo nie odbędzie się jednak w Łodzi, która bardzo na to liczyła. Organizatorem zostanie Buenos Aires. Argentyna pokonała Polskę, uzyskując 62 głosy. Polska miała ich 56. 

Expo można zorganizować albo w 2022, albo w 2023 roku. Polska obstawiała wcześniejszą datę, Argentyna 2023 rok. 

Expo 2022 przeszło Łodzi koło nosa

Łódź była blisko wygranej, Polska przeszła do II tury głosowania. W pierwszej odpadło Minneapolis (USA). - Byliśmy tak blisko! 62:56! Przez ostatnie kilka lat Łódź zmieniła się bardziej, niż przez kilkadziesiąt. Byliśmy w finale EXPO, a to gigantyczne osiągnięcie - napisała chwilę po ogłoszeniu wyników prezydent Łodzi, Hanna Zdanowska. - Dziś nic się kończy. Będziemy inwestować więcej, pracować ciężej i kochać Łódź jeszcze bardziej - zadeklarowała.

Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński pogratulował Argentynie wygranej. 

Rząd obiecywał inwestycje na Expo

Jak opisywała łódzka "Gazeta Wyborcza", na prezentację Polski ściągnięto sławy. Łódź zachwalili: architekt Daniel Libeskind, koszykarz Marcin Gortat i bankowiec Sławomir Lachowski. A także obcokrajowcy, którzy od lat mieszkają w tym mieście: Rodrigo z Chile, Christiano z Brazylii, Nora z Irlandii.

Ministerstwo rozwoju obiecywało, że powstanie centrum konferencyjne projektu przez Franka Gehry'ego i szybkie połączenie kolejowe z Warszawą (Hyperloop). Podróż między miastami miała trwać jedyne 13 minut!

Czytaj więcej: czym jest właściwie Hyperloop?

Czym jest Expo?

Expo to wystawa światowa, na której prezentują się poszczególne kraje. Pierwsze Expo zostało zorganizowane w 1751 roku w Londynie. Odbywało się też w Paryżu. Została po nim Wieża Eiffla. 

Więcej o: