"Pokazujemy niepodważalne dowody". Rosyjskie MON chciało uderzyć w USA, ale zaliczyło dużą wpadkę

Rosja od dawna jest oskarżana o udział w cyberwojnie, jak choćby wpływ na ostatnie wybory w USA. Ale nawet im zdarza zaliczyć się wpadki. Rosyjski MON, chcąc udowodnić tezę o współpracy USA z islamistami, pokazał... kradzione zdjęcia i zrzut z gry na smartfona.

Tzw. Państwo Islamskie utraciło większość swojego terytorium w Syrii i Iraku. Bojownicy są otoczeni na w większości pustynnym terenie i kilku miastach na syryjsko-iracki pograniczu. W walkę zaangażowane są z jednej strony syryjskie siły rządowe (wspierane przez Iran i Rosję), z drugiej - Syryjskie Siły Demokratyczne (mające wsparcie USA). 

Tymczasem dziś rosyjskie Ministerstwo Obrony zarzuciło Stanom Zjednoczonym, że te w rzeczywistości wspierają islamistów. "Pokazujemy niepodważalne dowody, że USA tak naprawdę osłaniają jednostki bojowe PI, aby te mogły zregenerować możliwości bojowe, by wykorzystać je do walki amerykańskie interesy na Bliskim Wschodzie".

Jako "niepodważalne dowody" pokazano zdjęcia, wyglądające na wykonane przez drona lub samolot wojskowy. Miał aktualne daty i opisy dotyczące miejsc, gdzie obecnie broni się Państwo Islamskie.

Takie zdjęcia i nagrania są od dawna publikowane przez wojska, działające na Bliskim Wschodzie: USA, Rosję, Irak i innych. Łatwo zwrócić uwagę, że nagrania w odcieniach szarości przypominają kadry z gier wideo, w których gracz steruje atakiem lotniczym. Rosyjskie ministerstwo opublikowało... właśnie fragmenty gry wideo na telefony, a konkretnie jej zwiastuna - opisuje portal śledczy bellingcat.com.

Chodzi o grę AC-130 Gunship Simulator, w której gracz steruje wirtualnym samolotem bojowym. 

 

Kolejne z kilku zdjęć były już prawdziwe, jednak... wcale nie pochodziły od rosyjskiego lotnictwa, do tego wykonano je w innym miejscu i czasie, niż sugerowały to podpisy - odkryli dziennikarze.

Pozostałe z nich - zauważyła na Twitterze grupa Conflict Intelligence Team - pochodzi z 2016 roku z Iraku. Pokazuje atak lotnictwa USA na pozycje Państwa Islamskiego w okolicach Falludży. Co ciekawe, przynajmniej jedno z nich było już wcześniej opublikowane przez rosyjską rządową stację RT.

Z kolei fragment gry, użyty przez rosyjski MON, był niedawno przedstawiony przez pro-trumpowskie, anonimowe konto na Twitterze. Tam opisano je jako "konwój PI pod Mosulem". 

Wpis został po jakimś czasie usunięty z mediów społecznościowych, a Ministerstwo Obrony Rosji nie skomentowało sprawy. 

Rośnie liczba ofiar po trzęsieniu ziemi na Bliskim Wschodzie

Więcej o: