Potężne trzęsienie ziemi na pograniczu iracko-irańskim. Setki ofiar, tysiące rannych

Co najmniej 328 osób zginęło we wczorajszym trzęsieniu ziemi na pograniczu Iraku i Iranu. Ponad pięć tysięcy osób zostało rannych. Tragiczny bilans stale rośnie.

Epicentrum trzęsienia o sile 7,3 znajdowało się 30 kilometrów na południowy zachód od miasta Halabdża w irackim Kurdystanie. Według ostatnich informacji podawanych przez irańskie władze, w trzęsieniu ziemi zginęło 328 osób, a ponad 5000 zostało rannych. Liczba ofiar wciąż rośnie rośnie. Akcję ratowniczą utrudniają osuwiska skalne, które zablokowały drogi.

Irańskie władze przygotowują trzy tymczasowe obozy dla tych, których domy zostały zniszczone lub którym grozi zawalenie. Na miejsce katastrofy skierowano 30 ekip Czerwonego Krzyża, które mają pomóc w naprawianiu zerwanych trakcji energetycznych.

W mieście Darbandichan zawalia się część budynków. Wstrząsy wywołały panikę w sąsiedniej Sulejmaniji. Domy w tamtych okolicach są zazwyczaj zbudowane z glinianych cegieł i nie są odporne na wstrząsy. W wielu miejscowościach lokalne władze zapowiedziały zamknięcie szkół

W Iranie najbardziej zniszczone zostały miasta Kasr-e-Szirin i Azgaleh w prowincji Kermanszahan.

Wstrząs, którego epicentrum znajdowało się stosunkowo płytko, po na głębokości 25 kilometrów było doczuwalne przez około 20 sekund także w Bagdadzie i pozostałych prowincjach irackich.

W 1990 roku trzęsienie ziemi o sile 7,4 w pobliżu Morza Kaspijskiego w północnym Iranie zabiło 40 tysięcy osób i raniło 300 tysięcy, a pół miliona pozbawiło domów. W 2003 roku doszło do kolejnego bardzo silnego wstrząsu. W południowo-zachodniej części kraju w mieście Bam wówczas zginęło 31 tysięcy osób. Duże trzęsienia ziemi w Iranie wystąpiły także w 2005 i 2012 roku, zginęło wówczas odpowiednio: 600 i 300 osób.