MSZ Ukrainy odpowiada Waszczykowskiemu i broni szefa IPN, który wstrzymał ekshumacje

Ukraina będzie bronić szefa ukraińskiego IPN Wołodymyra Wiatrowycza - oświadczył ukraiński minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin. Jednocześnie zaznaczył, że stosunki między Polską I Ukrainą powinny być oparte na pojednaniu, a nie na dominacji.

Pawło Klimkin w wywiadzie udzielonym ukraińskiej telewizji Inter oświadczył, że wątpi, iż między Polską i Ukrainą dojdzie do pełnego porozumienia w kwestiach historycznych.

Dodał, że nie zgadza się na brak poszanowania wobec osób, które prezentują określoną perspektywę historyczną. Klimkin zaznaczył, że Ukraina będzie bronić każdego, kto zajmuje się pojednaniem. Taką osobą - zdaniem szefa ukraińskiego MSZ - jest Wołodymyr Wiatrowycz. Minister Klimkin podkreślił, że Polska jest strategicznym partnerem Ukrainy. Jak dodał, wzajemne stosunki będą się rozwijać, jednak nie mogą być oparte na próbie dominacji.

W zeszłym tygodniu Polska, ustami szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego, zapowiedziała możliwy zakaz wjazdu na swoje terytorium dla tych ukraińskich urzędników, którzy blokują ekshumacje i upamiętnienia polskich ofiar spoczywających na Ukrainie. Według medialnych doniesień, taki zakaz ma dotyczyć m.in. Wiatrowycza, szefa ukraińskiego IPN, instytucji, która od pół roku wstrzymuje ekshumacje i upamiętnienia.

Zobacz także: "Wiele nie podoba mi się w Polsce, ale jest jedna rzecz, z której jako patriota jestem bardzo dumny"

Więcej o: