Media: Papież chce debaty o zniesieniu celibatu w Brazylii. Panuje tam trudna sytuacja

W najbliższych miesiącach może odbyć się debata watykańskich i brazylijskich duchownych ws. zniesienia celibatu w niektórych regionach Ameryki Południowej. Do posługi kapłańskiej mieliby być dopuszczani żonaci mężczyźni.

Papież Franciszek chce debaty na temat zezwolenia żonatym mężczyznom wykonywania kapłańskich praktyk w brazylijskim regionie Amazonii - podaje nieoficjalnie "The Telegraph".

Z propozycją debaty w tej sprawie miał zwrócić się do papieża brazylijski duchowny Claudio Hummes. Jednym z argumentów jest niewielka liczba duchownych w odległych społecznościach Amazonii, a także rosnąca liczba sekt wypierających Chrześcijaństwo. Wiadomo, że żonaci kapłani nie składaliby ślubów czystości, nie wiadomo jednak, jakie dokładnie mieliby uprawnienia i zakres obowiązków. 

Papież sugerował już wcześniej, że Kościół powinien rozważyć dopuszczenie żonatych mężczyzn posługi kapłańskiej w wyjątkowych okolicznościach. Takimi ma być właśnie sytuacja w Amazonii, gdzie jeden kapłan przypada na 10 tys. Katolików. Według Franciszka celibat dla księży jest dobrym rozwiązaniem, ale jednocześnie wychodzi z założenia, że to temat do dyskusji.

We wrześniu papież Franciszek został oskarżony przez grupę kilkudziesięciu myślicieli i duchownych o szerzenie herezji. Wielu osobom o konserwatywnych poglądach nie podobają się wypowiedzi papieża dotyczące m.in. małżeństwa, moralności i eucharystii. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Nie warto ryzykować. Wyprzedzanie na podwójnej ciągłej może skończyć się tragicznie