Jest Europejski Nakaz Aresztowania byłego premiera Katalonii. Część ministrów już zatrzymano

Hiszpański sąd przystał na wniosek prokuratury i wydał Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) zdymisjonowanego premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta. Wcześniej aresztowano ośmiu jego byłych ministrów.

Wśród tymczasowo aresztowanych są już m.in. były wicepremier Katalonii Oriol Junqueras, były minister spraw wewnętrznych Joaquim Forn, były minister spraw zagranicznych Raül Romeva oraz były minister sprawiedliwości Carles Mundó. Są oskarżani o rebelię, działalność wywrotową i sprzeniewierzenie środków publicznych.

W czwartek po południu sąd w Madrycie zdecydował również o wydaniu Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA) wobec samego Puigdemonta - który kilka dni temu wyjechał do Belgii - oraz wobec czterech innych jego ministrów. Wnioskowała o to hiszpańska prokuratura generalna.

Katalonia. Referendum ws. niepodległości

W niedzielę 1 października Katalonia przeprowadziła w regionie referendum niepodległościowe, nieuznawane przez rząd w Madrycie. Według tamtejszego Trybunału Konstytucyjnego głosowanie zarządzono wbrew ustawie zasadniczej.

Hiszpański rząd próbował wówczas zablokować referendum na wszelkie możliwe sposoby. W niektórych miejscach doszło do brutalnych starć z policją. Do urn poszło ostatecznie ponad 42 proc. uprawnionych - 90 proc. z nich opowiedziało się za secesją od Hiszpanii.

10 października szef katalońskiego rządu oświadczył, że Katalonia jest niepodległa, ale ta niepodległość musi zostać "zawieszona" na czas rozmów z władzami Hiszpanii.

Kilkanaście dni później Madryt przejął faktyczną kontrolę nad katalońską autonomią, doprowadzając do dymisji tamtejszego rządu z Carlesem Puigdemontem na czele. Zapowiedziano także przyspieszone wybory, które mają wyłonić zupełnie nowe władze w regionie.

Takiego mostu nie ma w żadnym innym miejscu na świecie

Więcej o: