FBI poszukuje drugiego Uzbeka w związku z zamachem w Nowym Jorku. Pierwszy usłyszał zarzuty

Amerykańscy prokuratorzy postawili zarzuty zamachowcowi z Nowego Jorku, 29-letniemu imigrantowi z Uzbekistanu. Władze poszukują też drugiej osoby.

Sajfulo Sajpow usłyszał zarzuty wspierania zagranicznej organizacji terrorystycznej oraz dokonania przestępstwa z użyciem pojazdu mechanicznego. 

Sprawca ataku przybył legalnie do Stanów Zjednoczonych w 2010 roku. Mieszkał na Florydzie, w Ohio i w New Jersey. Wszystko wskazuje na to, że działał samodzielnie. W jego komputerze znaleziono materiały radykalnych islamistów. W furgonetce agenci FBI znaleźli list, w którym napisał, że dokonał ataku jako bojownik Państwa Islamskiego.

W związku z atakiem władze poszukują też drugiej osoby. Jest nim 32-letni, pochodzący z Uzbekistanu Muhammadzoir Kadyrow.

List gończyList gończy FBI

29-latek zabił 8 osób na dolnym Manhattanie

Do ataku doszło we wtorek tuż po godzinie 15:00 amerykańskiego czasu. 29-letni mężczyzna wjechał ciężarówką w rowerzystów i biegaczy, którzy byli na ścieżce biegnącej wzdłuż rzeki Hudson. Następnie mężczyzna zaczął uciekać, po czym wjechał w szkolny autobus. 29-latek wydostał się z wraku ciężarówki. W ręku miał dwie sztuki broni. Jak się później okazało, pistolet śrutowy i karabinek do paintballa. Napastnik został postrzelony przez policję w brzuch, zatrzymany i przewieziony do szpitala. W jego samochodzie znaleziono kartkę, na której deklaruje wierność tzw. Państwu Islamskiemu.

Sprawca zabił 8 osób, ciężko ranił 11 kolejnych. Większość ofiar to Argentyńczycy. Jak twierdzą amerykańskie media, sprawcą zamachu jest 29-letni imigrant z Uzbekistanu, Sajfullo Sajpow, który do USA przyjechał w 2010 roku.

Więcej o: