Po zamachu w USA Trump oskarża: To wina Demokratów. I zapowiada koniec "zielonej karty"

Prezydent Donald Trump obarczył Partię Demokratyczną częściową odpowiedzialnością za wczorajszy atak terrorystyczny w Nowym Jorku. Amerykański przywódca uważa, że zamachowiec przybył do USA dzięki loterii wizowej, wprowadzonej za rządów Demokratów.

29-letni Sajfullo Sajpow przybył do Stanów Zjednoczonych z Uzbekistanu w 2010 roku dzięki loterii wizowej, która pozwala na osiedlenie się w USA 50 tysiącom imigrantów rocznie. Program ten wszedł w życie w 1995 roku, a jednym z jego twórców był obecny przywódca Demokratów w Senacie Charles Schumer. To właśnie jego skrytykował prezydent USA. „Walczymy o wprowadzenie systemu opartego na przydatności imigrantów, koniec z loterią wizową. Musimy być znacznie twardsi” - napisał Donald Trump na Twitterze.

W obronie senatora Schumera stanął będący w konflikcie z prezydentem republikański senator Jeff Flake zwracając uwagę, że ustawa wprowadzającą loterię wizową była wspólną inicjatywą obu wielkich partii politycznych. Sam Schumer odpowiedział prezydentowi krytyką proponowanego przez niego budżetu, w którym zmniejszono środki na działania antyterrorystyczne.

Prezydent USA poinformował również, że zlecił Departamentowi Bezpieczeństwa Krajowego wdrożono procedury bardziej surowego sprawdzania osób wjeżdżających do kraju. Należy jednak zauważyć, że Uzbekistan, z którego pochodzi zamachowiec z Nowego Jorku, nie znajduje się na liście krajów objętych wprowadzonym przez Trumpa zakazem wjazdem do USA.  

Trump chce wysłać zamachowca do Guantanamo

Podczas konferencji prasowej w Białym Domu, Donald Trump poinformował, że "zdecydowanie rozważyłby" wysłanie sprawcy ataku do Zatoki Guantanamo. Kontrowersyjne więzienie zostało stworzone na Kubie, poza terytorium USA, by śledczy mogli stosować "niekonwencjonalne metody przesłuchiwań", czyli innymi słowy - tortury. 

W latach 2002-2014 więziono tam niemal 800 osób (w tym nieletnich) i tylko siedem skazano. Zamknięcia więzienia domagają się organizacje walczące o praw człowieka, liczni przywódcy światowi, ONZ i Parlament Europejski.

Trump mówiąc o zamachowcu użył określenia "te zwierzęta" i powiedział, że musi ponieść "dużo większą" karę ze strony USA. 

Polska w loterii wizowej

„Wizy dla Imigrantów Różnych Narodowości” to program znany jako zielona karta. Każdego roku jest on zarządzany przez Departament Stanu dla osób pochodzących z krajów o niskim wskaźniku imigracji do Stanów Zjednoczonych (mniej niż 50 tys. osób w poprzednich pięciu latach). W roku budżetowym 2017 dostępnych było 50 tys. wiz w tej kategorii, nie więcej niż 3500 dla jednego kraju. 

W 2013 roku Polska wróciła na listę krajów biorących udział w programie loterii wizowej, chociaż z powodu dużej liczby Polaków imigrujących do USA, w poprzednich sześciu latach była z niej wykluczona. W ostatnich latach w loterii wizowej brało udział 60-70 tysięcy Polaków rocznie, z czego od 1 do 2 tysięcy uzyskiwało możliwość legalnej emigracji do Stanów Zjednoczonych.

Mało konkretów, dużo emocji. Przemówienie prezydenta Trumpa na placu Krasińskich

Więcej o: