Miasto w Bretanii ma usunąć krzyż z pomnika Jana Pawła II. "Narusza laicki charakter państwa"

Francuska Rada Stanu nakazała usunięcie krzyża z pomnika papieża Jana Pawła II w Ploermel w Bretanii. Decyzja jest ostateczna i nie podlega zaskarżeniu przez żadną ze stron sporu.

W uzasadnieniu decyzji stwierdzono, że umieszczanie oznak religijnych w miejscach publicznych stanowi naruszenie prawa z 1905 roku o laickim charakterze państwa francuskiego.

Ustawa miała być kompromisem między katolikami sprzeciwiającymi się oddzieleniu państwa od Kościoła i zwolennikami takiego rozwiązania po stronie sił republikańskich. Decyzja Rady kończy kilkuletni spór o odsłonięty 28 października 2006 roku pomnik w bretońskim mieście.

Federacja Wolnomyślicieli i dwóch obywateli Ploermel wnieśli skargę do trybunału administracyjnego w Rennes. Trybunał nakazał merowi - który kategorycznie twierdził, że pomnik będzie stał tam, gdzie stoi - usunięcie go. W kilka miesięcy później sąd apelacyjny w Nantes anulował decyzję trybunału. Teraz Rada Stanu uznała, że pomnik może zostać, ale krzyż należy w ciągu pół roku usunąć.

Ponad siedmiometrowy pomnik autorstwa rosyjskiego artysty Zuraba Tseretelie’go przedstawia Jana Pawła II stojącego pod kościelnym łukiem zwieńczonym krzyżem.

TVP niczym polskie BBC? "Patrz Samuelku, u nas też tak kiedyś będzie" [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Więcej o: