17-latek z zespołem Downa uratował dziewczynkę. Rzucił się na pomoc, gdy wpadła w wir

O 17-letnim Valerio Catoi rozpisują się nie tylko włoskie, ale i światowe media. Były premier Matteo Renzi: "Włochy powinny być dumne z takich obywateli". Nastolatek z zespołem Downa uratował tonącą dziewczynkę.

17-letni Valerio Catoia od trzeciego roku życia trenuje pływanie. Regularnie uprawiał sport, dzięki czemu zaczął odnosić sukcesy na zawodach paraolimpijskich. Nastolatek skończył również kurs ratownictwa.

 Uratował 10-latkę

Jego umiejętności przydały mu się podczas tegorocznych wakacji we Włoszech. Gdy odpoczywał z rodziną na jednej z plaż w Sabaudii, mieście znajdującym się w regionie Lacjum, zauważył tonące dziewczynki. 10- i 14-latkę wciągnął prąd morski. Gdy nie mogły dotknąć dna, wpadły w panikę i zaczęły się topić. Nastolatek razem z ojcem Giannim ruszyli na pomoc. Valerio uratował młodszą dziewczynkę, jego ojciec 14-latkę. Na brzegu czekali ratownicy, którzy zajęli się dziewczynkami.

Włoskie media okrzyknęły nastolatka "bohaterem". Odwagę Valerio docenił też były premier Włoch, Matteo Renzi, który powiedział: "Włochy powinny być dumne z takich obywateli".

Valerio uczył innych, jak ratować tonących

Jak podaje "Corriere della Sera", Valerio cztery razy w tygodniu chodzi na basen, trenuje też lekkoatletykę. Roberto Cavana, trener nastolatka od 10 lat, powiedział dziennikarzom, że Valerio podczas międzynarodowych zawodów osób niepełnosprawnych we Florencji uczył technik ratunkowych. Na manekinie pokazywał, jak uratować człowieka.

Tydzień temu broniliśmy rezydentów. Ale teraz znamy nowe fakty [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Więcej o: