Zanim Państwo Islamskie opuściło miasto, dokonano masowej egzekucji. Armia znalazła 116 ciał

Uśpiona komórka tzw. Państwa Islamskiego na trzy tygodnie przejęła kontrolę nad 15-tysięcznym miastem w Syrii. Zanim armia rządowa odbiła miejscowość, dżihadyści zabili ponad 100 cywilów.

Bojownicy tzw. Państwa Islamskiego zaatakowali miasto Al-Karjatajn pod koniec września. Licząca 14 tys. mieszkańców miejscowość leży obecnie głęboko wewnątrz terytorium kontrolowanego przez reżim Baszara Al-Asada. Pierwszego października organizacja przejęła kontrolę nad miastem. Zajęcie miejscowości daleko za linią frontu było wyjątkową sytuacją. 

Po tym propagandowe kanały PI publikowały nagrania z miasta. Widać na nim zniszczone budynku i płonący portret Al-Asada. Nie informowano jednak, co zrobiono z miejscową ludnością. 

W ten weekend, po trzech tygodniach walk, armia syryjska i wspierające ją bojówki libańskie pokonały dżihadystów i odzyskały kontrolę nad miastem. Po tym okryto, że bojownicy dokonali masakry miejscowej ludności. 

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka (SOHR) poinformowano dziś, że w Al-Karjatajn znaleziono ciała 65 osób. Ta liczba wzrosła do 116 - podaje niemiecka agencja dpa. 

Oprawcy znali swoje ofiary

SOHR podaje, że wśród ofiar są kobiety i lekarz. Większość z nich miała zostać zamordowana w egzekucji pod pretekstem "informowania i współpracy z reżimem". Ciała osób zastrzelonych lub zasztyletowanych zostały porzucone. Dżihadyści wykonali egzekucje przed opuszczeniem miasta i przejęciem go przez siły rządowe.

Wcześniej bojownicy ISIS okupowali Al-Karjatajn od 2015 roku, a następnie stracili je w ubiegłym roku po ofensywie wojsk rządowych wspieranych przez Rosję.

Abdel Rahman z SOHR stwierdził, że bojownicy, którzy w ubiegłym miesiącu zaatakowali w Al-Karjatajn, to tak zwane "uśpione komórki" organizacji. - To ludzie z miasta, którzy znali jego mieszkańców i wiedzieli, kto wspiera reżim, a kto jest przeciwko - powiedział Rahman. Dodał, że większość wyroków wykonano na dwa dni zanim dżihadyści ponownie stracili miasto.

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Zanim Państwo Islamskie opuściło miasto, dokonano masowej egzekucji. Armia znalazła 116 ciał
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl