Madryt ogranicza autonomię Katalonii. Chce usunąć władze regionu i rozpisać nowe wybory

Hiszpański rząd uruchomił w sobotę słynny art. 155 konstytucji. Na jego podstawie Madryt chce natychmiast usunąć obecne władze Katalonii oraz rozpisać w tym regionie w ciągu pół roku nowe wybory.

Madryt zapowiedział ograniczenie autonomii Katalonii już w miniony czwartek. To właśnie wtedy upłynęło ultimatum wobec katalońskich władz, by te wycofały się ze swoich niepodległościowych dążeń. Region nie zajął jednak w tej sprawie jasnego stanowiska.

Procedura wszczęta w sobotę podczas nadzwyczajnego posiedzenia rządu wynika z art. 155 hiszpańskiej konstytucji. Zgodnie z nim władze centralne mogą "przyjąć niezbędne środki, by zobowiązać region do przymusowego przestrzegania obowiązków" wynikających z ustawy zasadniczej.

Dziennikarze nazywają ten mechanizm polityczną "bombą atomową". Sobotnia decyzja rządu jest bezprecedensowa. Od momentu przyjęcia konstytucji w 1978 roku jeszcze nigdy nie skorzystano z tego artykułu.

By wniosek hiszpańskiego rządu wszedł w życie, potrzebna będzie jeszcze zgoda Senatu. Rządząca Partia Ludowa premiera Mariano Rajoya ma w nim większość. Głosowanie odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Katalonia. Droga do niepodległości

W niedzielę 1 października Katalonia przeprowadziła w regionie referendum niepodległościowe, nieuznawane przez rząd w Madrycie. Według tamtejszego Trybunału Konstytucyjnego głosowanie zarządzono wbrew ustawie zasadniczej.

Hiszpański rząd próbował zablokować referendum na wszelkie możliwe sposoby. W niektórych miejscach doszło do brutalnych starć z policją. Do urn poszło ostatecznie ponad 42 proc. uprawnionych - 90 proc. z nich opowiedziało się za secesją od Hiszpanii.

10 października szef katalońskiego rządu oświadczył, że Katalonia jest niepodległa, ale ta niepodległość musi zostać "zawieszona" na czas rozmów z władzami Hiszpanii.

***

25 października 2015 roku PiS wygrało wybory parlamentarne w Polsce. Jak oceniacie dwa lata rządów tej partii? Piszcie do nas – listydoredakcji@gazeta.pl

Rezydenci powinni zarabiać lepiej. "Zasuwają jak dzikie świnie za pensję magazyniera" [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Więcej o: