Córka multimilionera rozjechała 5 osób. Uniknie kary? Na razie nie pomógł płacz

20-letnia córka ukraińskiego multimilionera rozpędzonym lexusem zabiła 5 osób. Czy poniesie karę? Ukraińskie media przypominają: dzieci oligarchów nie raz mogły liczyć na taryfę ulgową. Wygląda na to, że ta sprawa będzie inna. Ołena Zajcewa została aresztowana, bez możliwości wyjścia za kaucją.

Był środowy wieczór, kiedy w grupę pieszych w Charkowie wjechał rozpędzony Lexus RX350. Za kierownicą siedziała 20-letnia Ołena Zajcewa, córka ukraińskiego oligarchy, prezesa firmy energetycznej. Pięć przejechanych osób, w tym kobieta w zaawansowanej ciąży, poniosło śmierć. Sześć zostało rannych. Sama Zajcewa nie odniosła obrażeń.

Na policyjnych zdjęciach, oprócz rozbitego lexusa, widać leżących na chodniku ludzi. Ten makabryczny wypadek sprawił, że na Ukrainie wraca dyskusja o bezpieczeństwie na drogach. Coraz głośniej mówi się o tym, że bogaci i wpływowi obywatele, którzy spowodują wypadek, często mogą liczyć na ulgowe traktowanie - donosi "Kyiv Post".

Tym razem nie zamiotą sprawy pod dywan?

Po wypadku, który spowodowała Zajcewa, minister spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Heraszczenko napisał na Facebooku:  

Nie pozwolimy im "załatwić" tej sprawy, nie pozwolimy na ugodę. Jedynym rozwiązaniem dla problemu, jaki stanowi szaleńcza jazda bogatych dzieci, jest nagrywanie przestępstw drogowych. 

Jak informowaliśmy już wcześniej na gazeta.pl, wypadek 20-latki nagrała kamera umieszczona przy ulicy. Minister opublikował je na swoim profilu. Ołena Zajcewa jechała co najmniej 100 km na godzinę - poinformował Heraszczenko. 

Podkreślił też, że kierująca samochodem była wcześniej karana za przewinienia na drodze, np. zbyt szybką jazdę czy ignorowanie czerwonego światła. Podał, że kończyło się to niewielkimi karami - mandatami o równowartości 35-70 zł.

Skorzystajmy też z doświadczenia Polaków. Na pewnym poziomie łamania zasad ruchu kierowca powinien tracić prawo jazdy do czasu ponownego egzaminu

- zaapelował minister Heraszczenko.

Multimilioner: Jesteśmy w żałobie

Czy tym razem 20-latka poniesie surowszą karę? Na razie sąd zdecydował, że Ołena Zajcewa trafi na na 2 miesiące do aresztu. Nie będzie mogła wyjść za kaucją. Gdyby sąd zostawił taką możliwość, ojciec prawdopodobnie od ręki uiściłby wyznaczoną kwotę. 

W rozmowie z dziennikarzami "Kharkiv Today" ojciec Ołeny, Wasilij Zajcew mówił, że jego rodzina "jest w żałobie". Jego wersja na temat sprawowania córki za kierownicą była zupełnie inna. Zdaniem bogacza wcześniej nie łamała przepisów. - Nie dali nam nic wytłumaczyć. Od razu zamknęli ją w areszcie - żalił się i dodał, że nie należy spekulować o przyczynach wypadku. "Kyiv Post" donosi, że lexus, którym jechała Ołena, był zarejestrowany na niego.

Ukraińskie media publikują nagrania z zapłakaną Ołeną na sali sądowej, która wyraża ubolewanie i przeprasza. Materiał telewizji 1+1 (po ukraińsku) można zobaczyć tutaj >>> Poniżej materiał Radia Swoboda. Po decyzji sądu córkę oligarchy wyprowadzono z sali w kajdankach.

Głośne wypadki dzieci z bogatych domów

"Kijev Post" przypomina, że z karaniem dzieci bogaczy było dotąd różnie. 23-letni Nestor Szufrich, syn prawnika, wjechał bentley'em w człowieka na przejściu dla pieszych. Ranny mężczyzna trafił do szpitala z rozlicznymi obrażeniami. Nestor został zatrzymany, ale już trzy dni później - za sprawą wpływowego taty - mógł cieszyć się wolnością. 

"W styczniu 2016 roku inne dziecko innego oligarchy, 22-letni Stanisław Tołstoszejew zabił starszą kobietę i ranił mężczyznę, kiedy wjechał mercedesem na chodnik w Kijowie" - opisują dziennikarze. Syn biznesmena uzyskał opinię lekarzy, w której wskazywali na chorobę serca, uniemożliwiającą przetransportowanie go na salę sądową. Dziennikarzom młody mężczyzna powiedział, że zemdlał i nic nie pamięta. Ojciec z kolei przedstawił w mediach wersję, że chłopak miał przed wypadkiem napad padaczkowy. Nie wszyscy wierzyli w te tłumaczenia - czytamy

Na zdjęciach z sądu widać, że Ołena czekała na decyzję o areszcie w specjalnym przeszklonym pomieszczeniu:

Karetka pędzi przez Sosnowiec, a tu potężny korek. Brawo kierowcy! Tak ratuje się ludzkie życie

Więcej o: