Ławrow: Całkowity zakaz broni nuklearnej jest szkodliwy dla światowego bezpieczeństwa

- Rosja nie podpisze traktatu o całkowitym zakazie broni nuklearnej - oświadczył Siergiej Ławrow. Szef rosyjskiej dyplomacji uczestniczył w moskiewskiej konferencji poświęconej nierozprzestrzenianiu uzbrojenia jądrowego.

Według rosyjskiego ministra spraw zagranicznych niewłaściwym, z punktu widzenia globalnego bezpieczeństwa, byłoby ignorowanie dotychczasowych technologii wojskowych.

- Nie możemy ignorować tych osiągnięć myśli wojskowej i przemysłu zbrojeniowego, które pojawiły się już po wejściu w życie układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, ponieważ byłoby to nieodpowiedzialne - oświadczył Siergiej Ławrow.

Szef rosyjskiej dyplomacji wyjaśnił, że w ostatnim czasie pojawiły się nowe środki prowadzenia wojny i nowe kraje weszły w posiadanie broni masowej zagłady, dlatego próba pozbycia się arsenału jądrowego zakłóciłaby względną równowagę sił.

Jednocześnie skrytykował ideę całkowitego zakazu broni nuklearnej jako, w jego ocenie - szkodliwą dla światowego bezpieczeństwa i stabilności.

Traktat o całkowitym zakazie broni jądrowej został przyjęty przez ONZ w lipcu 2017 roku. We wrześniu część państw członkowski ONZ podpisała ten dokument. Jednak zignorowały go mocarstwa dysponujące bronią nuklearną, w tym: USA, Francja, Rosja i Wielka Brytania.

Rezydenci powinni zarabiać lepiej. "Zasuwają jak dzikie świnie za pensję magazyniera" [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Więcej o: