Ważne dla imigrantów, także z Polski. Premier May publikuje list otwarty do Polaków na Wyspach

W Wielkiej Brytanii, która zamierza opuści UE, mieszka 3,3 mln obywateli unijnych krajów. Premier Theresa May zwróciła się do nich w liście otwartym. - Będziecie mogli zostać - zapewniła. Tekst opublikowano w kilku językach, w tym po polsku.

Tuż przed dwudniowym szczytem w Brukseli, szefowa brytyjskiego rządu opublikowała list otwarty do obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii. Tekst opublikowano w czwartek wieczorem na stronie brytyjskiego rządu w kilku językach: po polsku, niemiecku, hiszpańsku, francusku, włosku i rosyjsku.

"Wnieśliście ogromny wkład w nasz kraj"

W liście Theresa May napisała: "najważniejszym priorytetem są dla mnie prawa obywateli". Premier dodała, że obywatele nie są dla niej kartą przetargową. Zapewniła, że chce, aby pozostali w Wielkiej Brytanii.

"Gdy rozpoczynaliśmy ten proces, spotykaliśmy się niekiedy z zarzutami, że traktujemy obywateli UE jak kartę przetargową. Nic podobnego. Obywatele UE, którzy postanowili ułożyć sobie życie w Wielkiej Brytanii, wnieśli ogromny wkład w nasz kraj. Pragniemy aby tu pozostali wraz ze swoimi rodzinami. Nie mogłabym wyrazić się jaśniej: obywatele UE legalnie mieszkający w Wielkiej Brytanii będą mogli tu pozostać".

Opieka zdrowotna i emerytury - bez zmian

May zapewniła, że mieszkańcy będą mogli liczyć nie tylko na pewność odnośnie pobytu, ale również w kwestiach takich jak opieka zdrowotna czy emerytury. 

"To będzie oznaczać, że obywatele UE, którzy wpłacali do systemu brytyjskiego - jak również obywatele Wielkiej Brytanii, którzy wpłacali do systemu któregokolwiek z 27 krajów unijnych - mogą korzystać z tego, co wcześniej wpłacili. Pozwoli to pozostać razem rodzinom, które wybrały życie w UE i w Wielkiej Brytanii. Zagwarantuje, że prawa obywateli Wielkiej Brytanii obecnie mieszkających w UE oraz prawa obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii nie ulegną zmianie wraz z upływem czasu" - napisała premier.

"Nie będzie biurokracji, procedury będą proste"

Theresa May odniosła się również do obaw, że proces wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE spowoduje wiele problemów.

"Chcę zapewnić, że tak nie będzie. Opracowujemy uporządkowaną procedurę internetową dla osób ubiegających się w przyszłości o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Procedura ta będzie przyjazna użytkownikom" - napisała premier. Dodała, że koszty nie będą wysokie. "Utrzymamy je na możliwie jak najniższym poziomie – nie przekroczą one kosztu brytyjskiego paszportu".

Pracami nad procedurą ma zająć się specjalnie do tego powołany zespół, złożony nie tylko z prawników i ekspertów, lecz także z przedstawicieli obywateli UE w Wielkiej Brytanii.

Brytyjczycy podjęli decyzję o Brexicie

O opuszczeniu unijnych struktur Brytyjczycy zdecydowali w referendum przeprowadzonym w czerwcu 2016 roku. Ponad połowa głosujących (51,89 proc.) opowiedziała się za Brexitem. Łącznie w referendum zagłosowało 72,2 proc. mieszkańców Wielkiej Brytanii uprawnionych do głosowania.

Referendum pokazało, że Zjednoczone Królestwo jest mocno podzielone - mieszkańcy Szkocji i Irlandii Płn. opowiedzieli się przeciwko wystąpieniu z Unii.

"W niedzielę mnie nie ma, bo odmawiam pacierze". Prześwietlamy argumenty za zakazem handlu [MAKE POLAND GREAT AGAIN odc. 7]

Więcej o: