Madryt mówi dość. Chce zawiesić autonomię Katalonii i uruchomić słynny artykuł 155

Hiszpański rząd poinformował, że podejmie działania zmierzające do uruchomienia wobec Katalonii art. 155 konstytucji. Przewiduje on przejęcie kontroli nad danym regionem w celu "przywrócenia porządku konstytucyjnego".

O 10.00 minął termin ultimatum, które hiszpański rząd postawił władzom Katalonii, domagając się wycofania się z niepodległościowych dążeń. W związku z tym, że lider regionalnych władz nie zajął jasnego stanowiska, Madryt będzie zmierzał do uruchomienia słynnego już artykułu 155 hiszpańskiej konstytucji - poinformował rząd.

Zgodnie z tym przepisem władze centralne mogą "przyjąć niezbędne środki, by zobowiązać region do przymusowego przestrzegania obowiązków" wynikających z ustawy zasadniczej. Dziś wszystkie 17 regionów kraju cieszy się dużą polityczną autonomią, np. w sprawach edukacji czy zdrowia.

Uruchomienie tej procedury będzie sytuacją bez precedensu. Od uchwalenia hiszpańskiej konstytucji w 1978 roku nie skorzystano ze wspomnianego artykułu ani razu.

Wniosek w tej sprawie ma zostać zgłoszony podczas nadzwyczajnego posiedzenia rządu w sobotę. By wszedł w życie, musi go jeszcze przegłosować Senat. Rządząca Partia Ludowa premiera Mariano Rajoya ma w nim większość.

Katalonia. Referendum niepodległościowe

Na początku października katalońskie władze przeprowadziły w regionie referendum niepodległościowe, nieuznawane przez rząd w Madrycie. Według hiszpańskiego Trybunału Konstytucyjnego głosowanie zarządzono wbrew przepisom ustawy zasadniczej.

Madryt próbował zablokować referendum wszelkimi możliwymi sposobami. W wielu miejscach doszło do brutalnych starć z policją. Ostatecznie do urn poszło ponad 42 proc. uprawnionych - 90 proc. z nich opowiedziało się za odłączeniem od Hiszpanii.

10 października szef katalońskiego rządu oświadczył, że Katalonia jest niepodległa, ale ta niepodległość musi zostać "zawieszona" na czas rozmów z władzami Hiszpanii. Carles Puigdemont dostał do czwartku czas na zajęcie w sprawie niepodległości jasnego stanowiska.

***

25 października 2015 roku PiS wygrało wybory parlamentarne w Polsce. Jak oceniacie dwa lata rządów tej partii? Piszcie do nas – listydoredakcji@gazeta.pl

Więcej o: