Ksenia Sobczak, nazywana rosyjską Paris Hilton, ogłosiła start w wyborach prezydenckich w Rosji

Rosyjska prezenterka telewizyjna i celebrytka Ksenia Sobczak oficjalnie ogłosiła swój start w wyborach. Kandydatka na prezydenta Rosji jest córką byłego mera Sankt Petersburga Anatolija Sobczaka, u którego boku swoje kariery polityczne rozpoczynali Władimir Putin i Dmitrij Miedwiediew.

Od 2011 roku bierze udział w antyputinowskich demonstracjach i krytykuje politykę Kremla. Przez rok była członkiem Rady Koordynacyjnej rosyjskiej opozycji. O kandydaturze Kseni Sobczak wspominano w Rosji od kilku miesięcy. Rosyjscy komentatorzy twierdzili, że w ten sposób Kreml chce przetestować nastroje społeczne i sprawić, aby kampania wyborcza była mniej monotonna. Ona sama jeszcze kilka dni temu nie potwierdzała swojego udziału w wyborach.

Gdy w ubiegłym tygodniu rozgłośnia Echo Moskwy poinformowała o jej spotkaniu z Władimirem Putinem, tłumaczono, że przeprowadzała wywiad z prezydentem.

Zamierza kandydować "przeciwko wszystkim”

Wcześniejsze posądzenia o kontakty z Kremlem Ksenia Sobczak odrzucała, ostro krytykując autorów tego typu publikacji. "Ja jeszcze nigdzie się nie wybieram, a już mnie próbują przedstawiać jako marionetkę administracji prezydenta” - napisała na swojej stronie w Facebooku. Gdy już ogłosiła oficjalnie start w wyborach, zapowiedziała w nagraniu wideo, że zamierza kandydować "przeciwko wszystkim”. Przypomniała też, że wychodzi wraz z opozycją i tysiącami ludzi na ulice, aby protestować przeciwko obecnej sytuacji w państwie.

Jednocześnie odradziła Rosjanom bojkotowanie wyborów, ponieważ wtedy nikt nie usłyszy ich głosu protestu. - Pięć lat temu zrozumiałam, że jeśli każdy z nas nie będzie próbował czegoś zmienić, to nasze życie stanie się potworne i nie wytrzymamy takich warunków. Nas będą aresztować za przekonania, będą nas oblewać zieloną farbą, nasze dzieci będą marzyć o wyjeździe z kraju. Nawalny i inni niezależni politycy będą siedzieć w łagrach i nic się nie zmieni - oświadczyła Sobczak.

Polskie korzenie rodziny Sobczak

Jest córką Anatolija Sobczaka - znanego radzieckiego i rosyjskiego polityka, byłego mera Sankt Petersburga. Anatolij Sobczak zmarł w 2000 roku. Był synem Polaka i Czeszki. Jego rodzice zmienili narodowość w 1939 roku, gdy Józef Stalin ogłosił dekret o wysiedleniu wszystkich Polaków na Syberię. Anatolij Sobczak ukończył studia na wydziale prawa Leningradzkiego Uniwersytetu Państwowego. Jego studentami i później bliskimi współpracownikami zarówno w czasach uniwersyteckich, jak i później w trakcie kariery politycznej byli Władimir Putin i Dmitrij Miedwiediew. Sobczak blisko współpracował z noblistą Andriejem Sacharowem i pierwszym prezydentem Federacji Rosyjskiej Borysem Jelcynem.

"Nazywam się Ksenia Sobczak. Mam 36 lat"

Ksenia Sobczak swój start zapowiedziała w materiale wideo opublikowanym w internecie. "Nazywam się Ksenia Sobczak. Mam 36 lat. Jak każdy obywatel Rosji mam prawo ubiegania się o prezydenturę. Zdecydowałam się wykorzystać to prawo" - powiedziała.

Ksenia Sobczak prowadziła programy w kilku rosyjskich stacjach telewizyjnych. Najbardziej znany to reality show Dom 2 z 2004. Jest znana także jako dziennikarka radiowa, aktorka, projektantka mody i celebrytka. Media okrzyknęły ją rosyjską Paris Hilton.

Wybory prezydenckie w Rosji odbędą się 18 marca 2018 roku. Na razie swojego startu nie ogłosił urzędujący prezydent Władimir Putin.

Rezydenci powinni zarabiać lepiej. "Zasuwają jak dzikie świnie za pensję magazyniera" [MAKE POLAND GREAT AGAIN]