Sukces dla Bodnara i lokatorów. TK orzekł: eksmisja "na bruk" jest niezgodna z konstytucją

"W skrócie chodzi o to, że żona policjanta (będąca w ciąży i z dzieckiem) nie wyląduje na bruku, jeśli policjant ją nagle opuści i zostawi w mieszkaniu służbowym" - tak efekt decyzji TK podsumowuje Adam Bodnar. Trybunał przychylił się do jego wniosku ws. eksmisji "na bruk".

Przepisy pozwalające na eksmisję w trybie postępowania egzekucyjnego są niezgodne z konstytucją, orzekł Trybunał Konstytucyjny. Chodzi o tak zwane egzekucje "na bruk", w których osoba eksmitowana zostaje pozbawiona dachu nad głową.

Wniosek w sprawie zapisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji skierował do Trybunału Konstytucyjnego Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar dwa lata temu. Bodnar zwrócił uwagę, że w składzie orzekającym nie było sędziów, wybranych na już obsadzone stanowiska (przez niektórych nazywanych "dublerami").

"Eksmisje z lokali są jedną z najczęstszych przyczyn bezdomności"

Opróżnienie lokalu przez osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej bez wskazania jakiegokolwiek lokalu lub pomieszczenia do którego ma ona nastąpić, czyli dokonanie eksmisji „na bruk” nie może być uznane za dopuszczalne w świetle obowiązku poszanowania godności człowieka - czytamy w uzasadnieniu wyroku.

Zdaniem Trybunału regulacja, która nie przewiduje osobie eksmitowanej, prawa do pomieszczenia tymczasowego czy lokalu socjalnego, jest niezgodna z artykułem 71. ustęp 1. Konstytucji, gwarantującym bezpieczeństwo mirowi domowemu.

Wejście w życie zakwestionowanych przepisów doprowadziłoby do "rozszerzania się zjawiska bezdomności, której władze publiczne mają obowiązek przeciwdziałać" - czytamy w komunikacie. Trybunał zwrócił również uwagę, że właśnie "eksmisje z lokali są jedną z najczęstszych przyczyn bezdomności".

"W niedzielę mnie nie ma, bo odmawiam pacierze". Prześwietlamy argumenty za zakazem handlu [MAKE POLAND GREAT AGAIN odc. 7]

Więcej o: