Dom wybudowany w Polsce w 1914 r., zrabowany przez Niemców, odnalazł się za oceanem. W Idaho

Zabytkowy budynek o powierzchni 130 metrów kwadratowych w stylu zakopiańskim stoi nad jeziorem w stanie Idaho. Dom powstał w 1914 roku na Podhalu. Podczas okupacji został zrabowany przez Niemców i poddany niewielkiej przebudowie.

175 tys. dolarów trzeba zapłacić za oryginalny dom z 1914 roku wybudowany z drewna sosnowego, który stoi w malowniczych górach północnego Idaho. Właścicielką wystawionego na sprzedaż budynku sprowadzonego z Polski jest Mary Alderete. Jej mąż w 1998 roku odkupił go od handlarza antyków i przetransportował do Idaho. Zrobił to na zamówienie pewnej ekscentrycznej kobiety, która - jak powiedziała Alderete w rozmowie z serwisem idahobusinessreview.com - po zrealizowaniu zamówienia nawet nie zadała sobie trudu, by zobaczyć dom w Careywood, gdzie obecnie się znajduje.

Wybudowany w 1914 roku dom, w 1942 roku został najpierw rozebrany, a następnie skradziony przez Niemców i wywieziony na teren III Rzeszy, gdzie doczekał końca wojny. W 1946 roku budynek lekko przebudowano. Do elewacji dodano witrażowe okna w stylu niemiecki, a dach pokryto ręcznie robioną miedzianą dachówką.

Dom jest przykładem odrębnego stylu architektonicznego, który artysta i krytyk sztuki Stanisław Witkiewicz nazwał zakopiańskim.

Obecnie właściciele starali się go odbudować, ale ostatecznie nie dali rady. Stąd ich decyzja o sprzedaży 130-metrowego domu.

Budynek jest w ofercie agencji nieruchomości Century 21 Beutler & Associates.

Zamknięcia sklepów chce nawet Bóg. Związkowcy już mają jego stanowisko [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Więcej o: