Ophelia uderza w Irlandię. Są pierwsze ofiary największego huraganu na wschodnim Atlantyku

Wiatr o sile nawet 180 km/h i intensywne opady nawiedzają wybrzeże Irlandii wraz z nadejściem huraganu Ophelia. Wichura powala drzewa. Jedno z nich spadło na samochód. Zginęła prowadząca go kobieta.

Jedna kobieta nie żyje a druga jest ranna po tym, jak wiatr powalił drzewo w hrabstwie Waterford na południowym wschodzie Irlandii - podaje irishmirror.ie. Około 50-letnia kobieta poradziła samochód, gdy przewróciło się na niego drzewo. Ponad 70-letnia pasażerka odniosła niezagrażające życiu obrażenia.

To pierwsza ofiara huraganu Ophelia, który dziś uderzył w wybrzeże Irlandii.  Drugą ofiarą jest mężczyzna, który próbował usunąć z drogi drzewo przy pomocy piły spalinowej. 

Wprawdzie w nocy meteorolodzy zmienili kwalifikację wichury z huraganu na tropikalny sztorm, ale premier Irlandii Leo Varadkar ogłosił rano "czerwony alarm dla całego kraju". W związku z bardzo silnym wiatrem władze apelują o pozostanie w domach i powstrzymanie się od jazy samochodem.

Ponad 200 tys. gospodarstw domowych jest pozbawionych elektryczności. Władze lotniska w stolicy Irlandii spodziewają się, że anulowanych zostanie około 130 połączeń. 

Siłę wiatru i prognozowaną trasę huraganu można na żywo śledzić na stronie windy.com.

W mediach społecznościowych pojawiają się nagrania, na których widać powalone drzewa, a nawet zerwane przez wiatr dachy.

Wiatr utrudniał też lądowanie samolotom w Irlandii. 

Huragan Ophelia doprowadził do nietypowego zjawiska na Wyspach Brytyjskich. Dziś rano światło słoneczne miało czerwone zabarwienie, Jak podaje BBC, przyczyną są drobiny piaski znad Sahary i popiołu z pożarów w Hiszpanii i Portugalii, które przyniosła ze sobą Ophelia. Ich obecność w powietrzu powoduje załamanie światła.

Przygotowania do uderzenia Ophelii  

Przed nadejściem huraganu pięć hrabstw w zachodniej Irlandii ogłosiło alerty pogodowe. Jak poinformowały irlandzkie służby meteorologiczne, będzie on obowiązywał od poniedziałku rana do wtorku. Mieszkańcom zalecono zabezpieczenie siebie i swojego mienia. Irlandia zdecydowała się zamknąć szkoły

W niedzielę zebrała się irlandzka Narodowa Grupa ds. Koordynacji Sytuacji Awaryjnych. Przedstawiciele rządu, służb ratunkowych i wojska mają skoordynować przygotowania do odparcia ataku Ophelii na wyspę.

W ocenie Philipa Klotzbacha, specjalisty ds. huraganów z Colorado State University, huragan Ophelia dotrze najdalej na wschód ze wszystkich dotąd rejestrowanych huraganów atlantyckich. To jak dotąd największy odnotowany huragan we wschodniej części Oceanu Atlantyckiego. Ostrzeżenia przed silnym wiatrem i lokalnie intensywnymi opadami deszczu wydano także dla Szkocji, Walii i niektórych regionów Anglii.

Przeczytaj też: Dzięki Ophelii do Polski wraca lato. Będzie naprawdę ciepło, miejscami nawet 24 stopnie Celsjusza >>>

Kibice Legii mają genialny patent na motywowanie graczy! "Piłkarze dziękują i proszą o więcej" [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Więcej o: