Stany Zjednoczone wycofują się z UNESCO. Powód? Poszło o "antyizraelskie uprzedzenia"

Amerykański Departament Stanu zdecydował, że Stany Zjednoczone wycofają się z organizacji UNESCO. Kilka godzin później taką samą decyzję podjął Izrael.

W oświadczeniu wydanym przez Departament Stanu czytamy, że przyczyna decyzji o opuszczeniu UNESCO jest związana z - jak twierdzą USA - "antyizraelskimi uprzedzeniami" tej organizacji. Jednocześnie Waszyngton zadeklarował, że chce pozostać stałym obserwatorem UNESCO, ale nie na prawach członka.

Ta decyzja nie była łatwa. Odzwierciedla ona zaniepokojenie Stanów Zjednoczonych opieszałością w przeprowadzeniu fundamentalnej reformy tej organizacji i kontynuacją antyizraelskich uprzedzeń w ramach UNESCO

- głosi oświadczenie Departamentu Stanu. Decyzja o opuszczeniu UNESCO ma wejść w życie z dniem 31 grudnia 2018 roku.

Przedstawiciele UNESCO wyrazili "głęboki żal" z powodu decyzji podjętej przez Waszyngton - dodała AFP.

USA wstrzymały już finansowanie UNESCO w 2011 roku, kiedy w poczet członków organizacji przyjęto Palestynę. Do tej pory amerykańskie wpłaty każdego roku pokrywały nawet jedną piątą całego budżetu agencji.

Decyzja Waszyngtonu nieprzypadkowo zbiegła się z nadchodzącymi wyborami nowego szefa UNESCO. Jednym z najpoważniejszych kandydatów do tego stanowiska jest były katarski minister kultury Hamad Bin Abdulaziz Al-Kawari, znany ze swojego antyizraelskiego nastawienia.

Czym jest UNESCO?

UNESCO to wyspecjalizowana organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Edukacji, Nauki i Kultury. Powstała w 1946 roku w Londynie i do momentu wycofania się USA zrzeszała 195 państw, w tym Polskę. Siedzibą UNESCO mieści się dziś w Paryżu.

Sprawdzamy, czy Polacy są gotowi na łatwiejszy dostęp do broni. "Niewyszkolony Sebix..." [MAKE POLAND GREAT AGAIN]

Więcej o: