Spór o Katalonię wcale nie gaśnie. Madryt zawiesza parlament i wysyła dodatkowe siły zbrojne

Hiszpański TK zawiesił zapowiedzianą na poniedziałek sesję parlamentu Katalonii. Według zapowiedzi, to właśnie wtedy autonomiczny rząd regionu miał jednostronnie ogłosić niepodległość.

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy wezwał w czwartek szefa autonomicznego rządu Katalonii Carlesa Puigdemonta do tego, aby zrezygnował z planów jednostronnego ogłoszenia niepodległości regionu i w ten sposób zapobiegł "wyrządzeniu większego zła". 

W wywiadzie udzielonym hiszpańskiej agencji prasowej EFE premier Hiszpanii powiedział, że najlepszą drogą do rozwiązania katalońskiego kryzysu jest jak najszybszy powrót do praworządności oraz deklaracja o tym, że strona katalońska nie będzie ogłaszała jednostronnej deklaracji niepodległości. Tymczasem Puigdemont chciał to zrobić w ciągu "najbliższych dni".

Również w czwartek hiszpański Trybunał Konstytucyjny zawiesił poniedziałkową sesję regionalnego parlamentu Katalonii. To właśnie wtedy autonomiczne władze w Barcelonie miały jednostronnie ogłosić niepodległość.

Pojawiła się także informacja, że w związku z postawą Katalonii Madryt zdecydował się skierować do regionu dodatkowe siły zbrojne. W założeniu mają one wspierać logistycznie funkcjonariuszy policji oraz Gwardii Cywilnej.

Referendum w Katalonii

W niedzielę w Katalonii przeprowadzone zostało referendum niepodległościowe, które centralny rząd w Madrycie uznał za nielegalne. Interweniowała policja hiszpańska, która blokowała dostęp głosujących do lokali wyborczych. Rannych zostało prawie 900 osób, w tym 12 policjantów.

We wtorek w Katalonii zorganizowano strajk generalny. W Barcelonie nie kursowały autobusy ani metro, zablokowane zostały także drogi, w tym autostrady.

Gotowość do podjęcia negocjacji pomiędzy Katalonią a rządem w Madrycie zadeklarowali wcześniej barcelońscy adwokaci oraz przedstawiciele hiszpańskiego Kościoła.

Spór między Katalonią a rządem w Madrycie się zaostrza. Autonomia oskarża Hiszpanię o agresję

Więcej o: