Gwiazda futbolu, aktor, ulubieniec Ameryki, bohater głośnego procesu. O.J. Simpson na wolności

Były gwiazdor futbolu O.J. Simpson po 9 latach odsiadki został warunkowo zwolniony z więzienia w Las Vegas. Więzienne mury opuścił w środku nocy, aby uniknąć dziennikarzy.

W latach 90. w procesie, którym interesował się cały świat, O.J. Simpson został uniewinniony od zarzutu zabójstwa swojej byłej żony Nicole Brown Simpson i jej przyjaciela Ronalda Goldmana. Jako obrońców miał wybitnych prawników.

Nie brakowało komentarzy, że decyzja ławy przysięgłych była swoistym zadośćuczynieniem za krzywdy wyrządzone Afroamerykanom przez wymiar sprawiedliwości.

Wyrok z 1995 roku do dziś budzi ogromne kontrowersje. Co ciekawe, dwa lata później sąd cywilny orzekł, że O.J. Simpson ma zapłacić 33,5 mln dolarów rodzinom zamordowanych, uznając, że były gwiazdor NFL pozbawił ich życia (według prawa kalifornijskiego sąd cywilny nie musiał uwzględniać wcześniejszego wyroku w sprawie karnej).

O.J. Simpson za kratami

Były gwiazdor ligi futbolu amerykańskiego ostatecznie trafił do więzienia w 2008 roku za zrabowanie z bronią w ręku w hotelu w Las Vegas pamiątek sportowych, które - jak twierdził - zostały mu ukradzione. Został skazany na 33 lata więzienia z możliwością warunkowego zwolnienia po 9 latach.

Specjalna komisja do spraw zwolnień warunkowych zdecydowała w lipcu, że właśnie po upływie dziewięciu lat O.J. Simpson będzie mógł 1 października wyjść na wolność.

Transmisję z posiedzenia komisji przeprowadziły największe amerykańskie stacje telewizyjne. Rada podjęła decyzję jednogłośnie. Uzasadniła, że O.J. Simpson nie był wcześniej karany, a jako więzień zachowywał się wzorowo.

O.J. Simpson więzienne mury opuścił w środku nocy, aby uniknąć rozgłosu w mediach. Odebrał go przyjaciel.

Prawnik O.J. Simpsona Malcolm LaVergne przekazał mediom, że jego klient jest szczęśliwy.

Powiedział, że będzie teraz normalnie żył, cieszył się rodziną, jadł świeże steki i owoce morza

- dodał prawnik.

Gwiazda futbolu, aktor, skazaniec

O.J. Simpson urodził się w 1947 roku w San Francisco. W wieku 15 lat miał pierwszy poważniejszy konflikt z prawem, został aresztowany za kradzieże z lokalnym gangiem.

W końcu na poważnie zajął się futbolem amerykańskim. W swojej karierze zawodowej grał w dwóch klubach: Buffalo Bills i San Francisco 49ers. Aż do zakończenia kariery w 1978 roku bił kolejne ligowe rekordy. Był ulubieńcem kibiców, stał się legendą tej dyscypliny. Był wybierany do zespołów 10-lecia i 75–lecia NFL.

Po zakończeniu kariery sportowej był komentatorem. Swych sił próbował także w aktorstwie. Na całym świecie znany jest z roli policjanta w serii filmów komediowych "Naga broń".

Takiego mostu nie ma w żadnym innym miejscu na świecie

Więcej o: