Polski pilot bohaterem 100-lecia Królewskich Sił Powietrznych. "Jestem oszołomiony"

100-letni Franciszek Kornicki zwyciężył w głosowaniu brytyjskiego Muzeum RAF na bohatera przyszłorocznej wystawy z okazji 100-lecia brytyjskich sił lotniczych. Na Polaka oddano ponad 320 tys. głosów.

Polski pilot wygrał plebiscyt brytyjskiego Muzeum RAF na "pilota ludu" - people's pilot. Rezultaty na stronie "Daily Telegraph", gdzie można było głosować, nie pozostawiają wątpliwości. Spośród jedenastu kandydatów Franciszek Kornicki zdobył najwięcej, bo ponad 320 tysięcy głosów.

Jak mówił Kornicki w rozmowie z "Daily Telegraph", jest "zaskoczony i trochę oszołomiony" tym wynikiem. Dodał, że był jednak "tylko jedną z wielu osób", która przyczyniła się do wojennych zwycięstw.

Drugie miejsce zajął Sir Douglas Bader. Zdobył on ponad sześć tysięcy głosów.

Polacy pomogli

Sukces Kornickiego to w dużej mierze zasługa mobilizacji Polaków - zarówno imigrantów, jak i tych mieszkających nad Wisłą. Pomysłodawca plebiscytu Peter Devitt mówił Polskiemu Radiu, że aktywność naszych rodaków bardzo go cieszy i nie ma nic przeciwko temu, że głosowanie zostało zmonopolizowane przez Polaków.

Zobacz archiwalne zdjęcia polskich pilotów RAF>>>

- Podczas wojny w RAF walczyli przecież ludzie z każdego zakątka świata. Pracuję z polską społecznością od 2001 roku. Mam tam wielu przyjaciół, więc wiem, na co was stać - podkreślał Devitt.

W przyszłym roku w sali wystawowej Muzeum RAF stanie naturalnych rozmiarów sylwetka zwycięzcy. Plebiscyt - organizowany przy współpracy z dziennikiem Daily Telegraph - ma związek z przypadającą w przyszłym roku setną rocznicą powstania Królewskich Sił Powietrznych.

Franciszek Kornicki za sterami w Wielkiej Brytanii

Franciszek Kornicki urodził się w 1916 r. w Wereszynie w woj. lubelskim. W 1940 r. trafił do Wielkiej Brytanii, tam dołączył do Dywizjonu 303. W 1943 r. został dowódcą Dywizjonu 308 jako najmłodsza osoba na tym stanowisku w Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Pracował też dla 9 Grupy Myśliwskiej RAF i wykonywał zadania dla brytyjskich sił lotniczych w Holandii i Belgii.

Po II wojnie światowej został majorem w Królewskich Siłach Powietrznych. Kornicki został odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych.