Po niemieckich wyborach skrajna prawica pierwszy raz od wojny zasiądzie w Bundestagu

Patryk Strzałkowski
Populistyczne, najczęściej prawicowe partie rosną w siłę w praktycznie całej Europie i nie tylko. Jednak w Niemczech sukces takiej grupy zdaje się mieć szczególny wydźwięk. Te wybory będą pierwszymi od czasów III Rzeszy, kiedy skrajna prawica dostanie się do parlamentu.

"Duma z żołnierzy Wermachtu", ograniczenie imigracji i przyjmowania uchodźców, deportacje, konserwatywne wartości, antyunijność - to tylko niektóre z haseł i postulatów Alternatywy dla Niemiec (AfD). Istniejąca od kilku lat partia zdobywa ok. 10 proc. głosów w sondażach, i jeśli taki wynik się potwierdzi, to wprowadzi kilkudziesięciu parlamentarzystów do Bundestagu.

Kampania wyborcza w Niemczech jest postrzegana jako "nudna" i przewidywalna. Najpewniej wygra Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU/CSU), partia Angeli Merkel, która po raz czwarty zostanie kanclerzem. Druga będzie socjaldemokratyczna partia SPD. 

AfD nie ma szans na zwycięstwo. Jednak wynik powyżej progu wyborczego i tak określany jest jako "trzęsienie ziemi". Będzie to pierwszy raz od II wojny światowej i rządów NSDAP, kiedy skrajna prawica zasiądzie w niemieckim parlamencie.

 - W żadnych wyborach od 1949 roku, kiedy powstała Republika Federalna Niemiec, nie było w Bundestagu liczącej się partii, która byłaby bardziej na prawo niż CDU/CSU - mówi w rozmowie z Gazeta.pl dr Piotr Kubiak z Instytutu Zachodniego. Jak dodaje, w latach 50-tych zdarzali się pojedynczy parlamentarzyści, ale nigdy całe frakcje. To zmieni się w tym rok wraz z wejściem AfD do parlamentu. - To rzeczywiście jest przełom - dodaje Kubiak.

Od powrotu marki po deportacje imigrantów

Dziś AfD kojarzy się głównie z ksenofobicznymi hasłami i plakatami. Kampania wymierzona jest w imigrantów i politykę "otwartych granic" Angeli Merkel. Prawica przekonuje, że Niemcy "wolą bikini od burek"(na plakacie zdjęcie z plaży), a "kolorowe społeczeństwo" już mają (na plakacie stroje ludowe).

Jednak nie zawsze taki był przekaz partii. Badacz systemu partyjnego Niemiec zwraca uwagę, że AfD jest stosunkowo nowa. - Powstała w 2013 roku i łączyła w sobie różne nurty. Jednym z nich była radykalna prawica, ale na początku ważną rolę odgrywał nurt liberalny. Do głównych haseł wyborczych należały wtedy m.in. ograniczenie pomocy dla zadłużonych państw południowej Europy (Grecja), ograniczenie kompetencji centralnych instytucji UE, a w dalszej perspektywie odejście od euro i powrót marki niemieckiej - przypomina dr Kubiak.

To zmieniło się w 2015 roku, kiedy AfD dołowała w sondażach. – Latem doszło do rozłamu w partii i część liderów odeszła. Pod nowym kierownictwem obrała ona kurs bardziej radykalny. Na to nałożył się kryzys imigracyjny i wszystko się zmieniło - mówi ekspert.

Alternatywa dla Niemiec położyła główny ciężar swej działalności na retorykę antyimigrancką i antymuzułmańską. To się opłaciło - partia zaczęła uzyskiwać po kilkanaście procent w sondażach. Z czasem przełożyło się to na miejsca w parlamentach krajów związkowych. - Jeszcze na początku tego roku jej notowania spadły, partię dotknęły wewnętrzne spory z udziałem jej liderów. Teraz znów zyskała w sondażach - mówi dr Kubiak i ocenia, że przyczyniła się do tego skuteczna kampania. 

Plakat wyborczy AfD z hasłem 'Burki? My obstajemy przy bikini'Plakat wyborczy AfD z hasłem 'Burki? My obstajemy przy bikini' Michael Sohn (AP Photo/Michael Sohn, file)

Antysystemowa "alternatywa"

Krytyka polityki imigracyjnej jest głównym motywem kampanii, jednak wcale nie musi być jedynym powodem, dla którego wyborcy decydują się oddać głos na AfD. Partia przypomina inne populistyczne, antysystemowe ugrupowania, które zdobyły popularność w ostatnich latach. Krytykuje krajowe i światowe "elity", które przeciwstawia "zwykłym obywatelom". Podobną retorykę widzimy zresztą także w Polsce, gdzie część prawicy zdaje się sprzyjać AfD.

 - Raczej nie mówiłbym o AfD jako partii skrajnie prawicowej. To także partia na wskroś
konserwatywna. Wielu niezdecydowanych wyborców, tych, którzy wcześniej nie głosowali, decyduje się poprzeć ją jako partię antysystemową. To jedno ze źródeł ich sukcesu - ocenia badacz Instytutu Zachodniego. Jednak jak dodaje, obecnie w partii przewagę ma nurt radykalny.

- AfD ma większe poparcie na wschodzie Niemiec. Tam więcej jest wyborców, którzy ucierpieli na przemianach po zjednoczeniu kraju - mówi dr Kubiak. We wschodnich landach wśród wyborców AfD – obok przeciwników imigracji – jest wielu ludzi rozczarowanych obecnymi rządami. - To osoby, które nie załapały się na korzyści wynikające z obecnej sytuacji gospodarczej Niemiec - podkreśla ekspert.

AfD przyciąga też część wyborców konserwatywnych, głosząc m.in. postulaty sprzeciwu wobec małżeństw jednopłciowych czy ograniczenia aborcji. Tymczasem jedna z liderek partii, Alice Weidel, żyje w związku z kobietą. Wychowują razem dwójkę dzieci. Co więcej, kobieta mieszka nie w Niemczech, ale w Szwajcarii, a do tego pracowała w banku Goldman Sachs (co zdaje się nie przeszkadzać w występowaniu przeciwko "elitom"). Miała też nielegalnie zatrudniać syryjskich uchodźców do sprzątania w domu.

AfD a Polska

Z antyimigrancikimi i eurosceptycznymi postulatami AfD z pewnością mogłaby identyfikować się część polskiej prawicy. Jednak z drugiej strony skrajna niemiecka prawica na pewno nie budzi w Polsce dobrych skojarzeń. Partię wspiera też Erika Steinbach, co również może zniechęcić Polaków do AfD. 

W obecnej kampanii partia atakowała politykę migracyjną wobec osób spoza UE, a nie Polaków. Co prawda niektórzy jej członkowie byli krytykowani za odwoływanie się do pamięci żołnierzy Wehrmachtu, jednak partia nie ma stricte antypolskich postulatów. 

Zdaniem Kubiaka w nowej pozycji AfD wynika inne niebezpieczeństwo dla interesów Polski. - Alexander Gauland, jeden z liderów partii, należy do bardziej prominentnych prorosyjskich polityków w Niemczech. Kiedyś nawet podejrzewano go o współprace z wywiadem rosyjskim. I w tym aspekcie tkwi pewne niebezpieczeństwo - mówi ekspert.

Skrajna prawica w Bundestagu - i co dalej?

Sam fakt dostania się skrajnej prawicy do Bundestagu może być politycznym trzęsieniem ziemi. Jednak największe znaczenie ma to, co będzie działo się dalej.

 - AfD będzie w parlamencie izolowana. Żadne z dużych ugrupowań nie będzie z nimi prowadziło rozmów koalicyjnych. Sama Merkel mówiła w kampanii wyborczej, że będzie rozmawiać z każdym, tylko nie z AfD i Die Linke - ocenia dr Kubiak.

 Jednak - w zależności od rozkładu sił w Bundestagu i kształtu koalicji - prawicowa partia może zyskać ważną platformę do głoszenia swoich postulatów.

 - Jeśli będzie kontynuowana "wielka koalicja" (czyli sojusz dwóch największych partii, CDU/CSU i SPD - red.), a AfD zajmie trzecie miejsce, to będzie pierwszą siła opozycyjną w Bundestagu - zwraca uwagę ekspert. To przekłada się na nieformalnie uprzywilejowaną pozycję. - Na przykład w debatach nad projektami rządowymi pierwszy głos po autorach ma największe ugrupowanie opozycyjne. W tym wypadku byłoby to AfD. Będzie to w pewien sposób najważniejszy głos opozycji - tłumaczy.

Czy AfD zmieni Bundestag?

- Trudno na razie ocenić, jak wejście AfD do parlamentu wpłynie na prace Bundestagu. Na pewno z jednej strony będą chcieli pokazać się jako odpowiedzialna partia, która jest w stanie wykonywać dobrą, parlamentarna pracę - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Grzegorz Szymanowski, polski dziennikarz mieszkający w Berlinie.

- Ale z drugiej strony AfD rozbudziła bardzo radykalne nastroje i radykalne oczekiwania w elektoracie, szczególnie wobec Angeli Merkel. Doszło nawet to zakłócania jej wystąpień. Pytanie, czy to przełoży się na prace w parlamencie - mówi. Szymanowski także zwraca uwagę, że skrajna prawica będzie izolowana w Bundestagu, a pozostałe partie mogą wręcz prześcigać się w niechęci do współpracy z AfD. 

Znaczenie ma też ostateczny wynik wyborów, ponieważ od liczby posłów w Bundestagu zależy, w ilu komisjach przewodnictwo obejmą członkowie AfD. - To ma duży wpływ na prace parlamentarne - ocenia dziennikarz. Z drugiej strony wejście antysystemowych polityków w struktury władzy może mieć wpływ na nich samych. - Ostatecznie to czas pokaże,czy AfD zmieni Bundestag, czy Bundestag zmieni AfD - dodaje Szymanowski.

Więcej o: