Ukraina alarmuje: podczas podczas manewrów Zapad 2017 Rosja ćwiczyła atak jądrowy

Jak powiadomił sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Ołeksandr Turczynow, ostatniego dnia manewrów Zapad 2017 Rosjanie ćwiczyli symulowany atak jądrowy z wykorzystaniem rakiet dalekiego zasięgu.

Według ukraińskich informacji, międzykontynentalna rakieta balistyczna RS-24 „Jars” była wystrzelona z kosmodromu w Plesiecku w obwodzie archangielskim i trafiła w cel ustanowiony na poligonie „Kura” na półwyspie kamczackim.

Rakietowo-jądrowy finał Zapad 2017

W komunikacie ukraińskiej rady bezpieczeństwa można przeczytać, że kolejna międzykontynentalna rakieta została wystrzelona z okrętu podwodnego „Dmitrij Donskoj”. Ćwiczenia z wykorzystaniem rakiet dalekiego zasięgu Rosjanie prowadzili również w akwenie Morza Łaptiewów. Tam wykorzystano systemy rakietowe „Rubież”. W akwenie Morza Barentsa w manewry były zaangażowane okręty Floty Północnej rosyjskiej marynarki wojennej.

Ćwiczenia z wykorzystaniem rakiet mogących przenosić ładunki jądrowe świadczą o ofensywnym charakterze manewrów Zapad 2017

- czytamy w komunikacie ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.

Zobacz zdjęcia: Łuny ognia rozświetliły poligony. Rosyjskie ćwiczenia Zapad 2017 weszły w decydującą fazę.

Andrzej Duda: "Zaniżanie liczby żołnierzy"

Zdaniem Ukrainy, w manewry była zaangażowana dużo większa liczba wojsk niż zapowiadano. Takie podejrzenia miało też NATO.

Na to samo uwagę zwrócił prezydent Andrzej Duda podczas swojej wizyty w Stanach Zjednoczonych. Podczas wykładu na Akademii Wojskowej w West Point powiedział, że rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe Zapad 2017 są kontynuowane bez szacunku dla regulacji międzynarodowych.

Nie jest tajemnicą, że w manewrach tych bierze udział o wiele więcej żołnierzy niż deklarowane 12,7 tys

- podkreślił Duda. 

Dodał również, że zaniżanie liczby żołnierzy biorących udział w manewrach pozwala Rosji obejść regulacje wynikające z Dokumentu Wiedeńskiego, zgodnie z którym przy liczbie powyżej 13 tys. wymagana jest obecność międzynarodowych obserwatorów. 

Zdaniem Ukrainy w manewrach wzięło udział 120 tysięcy żołnierzy.

Zobacz także: Rasistowskie przemówienie posła Prawa i Sprawiedliwości. Te słowa naprawdę padły w polskim Senacie

Więcej o: