Polski pilot RAF z miażdżącą przewagą w głosowaniu. Brytyjskie muzeum szuka bohatera wystawy

Londyńskie muzeum RAF zorganizowało głosowanie na bohatera przyszłorocznej wystawy z okazji 100-lecia brytyjskich sił lotniczych. Na zdecydowanym prowadzeniu jest Franciszek Kornicki.

W przyszłym roku RAF - siły lotnicze Wielkiej Brytanii - będą obchodziły 100. rocznicę powstania. Z tej okazji Muzeum Royal Air Force w Londynie przygotuje specjalną okolicznościową wystawę.

Organizatorzy zdecydowali, że poprzez internetowe głosowanie będzie można wybrać jedną z jedenastu ważnych dla RAF postaci, która stanie się głównym bohaterem wystawy. Listę nazwisk układali m.in. historycy i pracownicy muzeum. Nie kierowali się tylko sukcesami wojennymi, ale również tym, jak fascynujące są biografie pilotów.

Na liście znaleźli się nie tylko brytyjscy piloci Spitfire'ów, ale również Polak - obecnie 100-letni Franciszek Kornicki, który był m.in. dowódcą Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii i majorem w RAF.

ZOBACZ ARCHIWALNE ZDJĘCIA POLSKICH PILOTÓW RAF

Polak w głosowaniu jest obecnie bezkonkurencyjny - zdobył już niemal 200 tys. głosów. Jego główny konkurent - Sir Douglas Bader - zebrał ich ponad 3 tys. Głos można oddać tutaj>>>

Polak za sterami w Wielkiej Brytanii

Franciszek Kornicki urodził się w 1916 r. w Wereszynie w woj. lubelskim. W 1940 r. trafił do Wielkiej Brytanii, tam dołączył do Dywizjonu 303. W 1943 r. został dowódcą Dywizjonu 308 jako najmłodsza osoba na tym stanowisku w Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Pracował też dla 9 Grupy Myśliwskiej RAF i wykonywał zadania dla brytyjskich sił lotniczych w Holandii i Belgii.

Po II wojnie światowej został majorem w Królewskich Siłach Powietrznych. Kornicki został odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych.