Huragan Maria uderzył. Premier Dominiki na FB: "Straciłem dach. Jestem na łasce żywiołu"

Wyspy karaibskie pustoszy kolejny huragan - Maria, który w następnych dniach może obrać kierunek na Stany Zjednoczone. Żywioł ma w tej chwili najwyższą, piątą kategorię w skali Saffira-Simpsona.

W nocy z poniedziałku na wtorek polskiego czasu huragan uderzył w Dominikę. "Pierwsze doniesienia wskazują na bardzo poważne zniszczenia" - napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Saint Kitts i Nevis. Kilkadziesiąt minut później przytoczył słowa premiera Dominiki, który powiedział, że wyspa została "spustoszona" i poprosił świat, by ten "modlił się za Dominikę".

Sam premier Roosevelt Skerrit nie ewakuował się z wyspy. Na swoim profilu na Facebooku opisywał na bieżąco, co się dzieje na miejscu. "Wiatr jest bezlitosny. Przetrwamy dzięki łasce Bożej" - pisał.

Kolejne wpisy były jeszcze bardziej dramatyczne. "Straciłem dach. Jestem na łasce huraganu. Woda zalewa mój dom" - relacjonował. Ostatecznie udało mu się przetrwać atak żywiołu. "Zostałem uratowany" - napisał o 22:29 miejscowego czasu.

W najnowszym wpisie premier opisuje zniszczenia. Pisze, że dach straciła nie tylko jego rezydencja, ale większość domów na wyspie. Podkreślił jednak, że bardziej od strat materialnych martwi go los mieszkańców. "Jutro wyruszymy, żeby szukać rannych i uwięzionych w ruinach" - zapowiedział. Apelował też do innych krajów o pomoc:

Na uderzenie żywiołu szykuje się teraz Portoryko. To zależne od Stanów Zjednoczonych terytorium bardzo ucierpiało dwa tygodnie temu podczas ataku Irmy. Maria ma uderzyć tam z siłą najwyższej, piątej kategorii - na Portoryko tak niebezpieczny żywioł ostatni raz odnotowano 85 lat temu.

Rośnie w siłę jeszcze jeden huragan

Cyklon porusza się aktualnie z prędkością około 15 kilometrów na godzinę. Prezydent Donald Trump wydał specjalne oświadczenie w którym podkreślił, że wyspa może liczyć na federalną pomoc. W tej sprawie zostały już podjęte specjalne dyrektywy.

W sklepach na Portoryko ludzie masowo wykupują żywność i artykuły pierwszej potrzeby. Ostrzeżenie wydano również na brytyjskich oraz amerykańskich ‘Wyspach Dziewiczych. Nowego huraganu bardzo obawiają się mieszkańcy Barbudy, która podczas ataku Irmy została zdewastowana w ponad 90 procentach.

Rośnie w siłę także huragan Jose. Z tego powodu wydano ostrzeżenia dla wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych.

Zobacz też: Śmiercionośna Irma odeszła, ale zbliża się Maria. Nad rajskie Karaiby znów nadciąga kataklizm

Więcej o: