"Naszym wrogiem śmiertelna potęga technologii". Przemówienie królowej na wypadek III wojny

- Dzisiaj naszym wrogiem nie jest żołnierz uzbrojony w karabin ani samoloty tnące niebo nad naszymi miasta - m.in. takie słowa miałaby wygłosić królowa Elżbieta II w przemówieniu przygotowanym na wypadek wybuchu III wojny światowej.

Przemówienie nie jest nowe, a brytyjskie media przypominają je w kontekście prób atomowych Pjongjangu.

W tym roku Korea Północna przeprowadziła już dwa udane testy rakiet dalekiego zasięgu. Pocisk wystrzelony dwa dni temu przeleciał nad japońską wyspą Hokkaido i po pokonaniu 2000 kilometrów zakończył lot w Pacyfiku. Korea Płn. zagroziła również użyciem broni jądrowej przeciwko Japonii i USA. Sankcje nakładane przez ONZ nie przekonały Kim Dzong Una do wstrzymania działań. 

Przemówienie z czasów zimnowojennych

Gdyby wybuchła wojna światowa, zaplanowana jest już przemowa, którą królowa wygłosiłaby do obywateli Wielkiej Brytanii.

Przemówienie zostało pierwotnie napisane w 1983 roku podczas zimnej wojny. Upubliczniono je w 2013 roku. W czasie kiedy pisano przemówienie królowej, Brytyjczycy prowadzili ćwiczenia Wintex-Cimex 83, przygotowane w państwach NATO na wypadek ataku nuklearnego. Pewne fragmenty wystąpienia wydają się nieaktualne, ale nadal jest to ostrzegający przed niebezpieczeństwem tekst.

Wiemy, że niebezpieczeństwa, jakim stawiamy dziś czoła, są większe niż wszystko, czego doświadczyliśmy w naszej długiej historii. Jednak jakakolwiek groza czyha na nas, wartości, które pomogły nam zachować naszą wolność nietkniętą już dwa razy w ciągu tego smutnego wieku, tym razem też będą naszą siłą

- napisano w przemówieniu. 

"Śmiertelna potęga technologii"

"Independent", który przytacza przemówienie, podkreśla, że królowa miałaby się w nim odnieść do atomowej technologii.

Dzisiaj naszym wrogiem nie jest żołnierz uzbrojony w karabin ani samoloty tnące niebo nad naszymi miastami, ale śmiertelna potęga technologii, która została nadużyta

- mówiłaby królowa.

Na koniec królowa miałaby powiedzieć:

Razem musimy przezwyciężyć nowego wroga, módlmy się za nasz kraj i ludzi dobrej woli, gdziekolwiek są. Niech Bóg was błogosławi

Zobacz też: Waszczykowski złożył światu ofertę. "Polska gotowa pomóc w negocjacjach z Koreą Północną"

Więcej o: