Jest wniosek o kary finansowe dla Polski za wycinkę w Puszczy. "Ryzyko nieodwracalnych szkód"

Coraz bardziej realna wydaje się perspektywa nałożenia kar finansowych na Polskę za prowadzenie wycinki w Puszczy Białowieskiej. Wniosek trafił do Trybunału Sprawiedliwości.

Komisja Europejska wysłała wniosek do unijnego Trybunału o nałożenie kar finansowych na Polskę za złamanie zakazu wycinki w Puszczy Białowieskiej. Bruksela nie określiła wysokości kary, pozostawiła to do decyzji sędziów Trybunału. Teraz Polska ma cztery dni, by odnieść się do zarzutów.

Pod koniec lipca wiceprezes Trybunału wstępnie przychylił się do wniosku Brukseli i nakazał wstrzymanie prac w Puszczy do czasu rozpatrzenia pozwu Komisji przeciwko Polsce, co może potrwać około roku.

"Ryzyko wyrządzenia nieodwracalnych szkód w Puszczy"

Komisja wnioskując o wydanie zakazu wyrębu argumentowała, że istnieje ryzyko wyrządzenia nieodwracalnych szkód w Puszczy Białowieskiej, że zagrożone są chronione gatunki. Tłumaczyła, że zanim Trybunał orzeknie, czy Polska łamie unijne prawo, powinien nakazać wstrzymanie wycinki.

W tej sprawie w poniedziałek w Luksemburgu odbyło się wysłuchanie i obie strony - Bruksela i Warszawa przedstawiły swoje racje. Minister środowiska Jan Szyszko tłumaczył, że Polska podporządkowała się nakazowi wstrzymania wycinki, a prace w Puszczy są prowadzone tylko w miejscach, gdzie konieczne jest zapewnienie bezpieczeństwa publicznego.

Tę argumentację odrzucała prawniczka Komisji Europejskiej. Katarzyna Hermann mówiła, że wycinka jest prowadzona na terenach, które nie stanowią zagrożenia dla porządku publicznego. Zaprezentowała też mapy i zdjęcia satelitarne, by pokazać skalę wyrębu.

Więcej o: