Irma uderza we Florydę. Łowca burz ryzykuje, idzie zmierzyć siłę wiatru. Jeszcze to nagrali

W niedzielę po południu polskiego czasu huragan Irma dotarł do wybrzeży Stanów Zjednoczonych. Zarządzono ewakuację 6 milionów osób. Gubernator przewiduje, że skutki Irmy będą katastrofalne. Mimo zagrożenia niektórzy dokumentują żywioł.

Irma uderzyła w USA ok. godziny 8 rano lokalnego czasu, łamiąc drzewa jak zapałki i pozbawiając prądu ponad milion osób. Na drodze żywiołu jako pierwszy znalazł się port turystyczny Key West. 

>>>TU MOŻECIE ŚLEDZIĆ NASZĄ RELACJĘ NA ŻYWO<<<

Oko IrmyOko Irmy Windy.com

Pojawiają się pierwsze doniesienia o ofiarach na Florydzie. Mowa nawet o trzech osobach. Jedną z nich ma być mężczyzna, który zginął w wypadku furgonetki, spowodowanym przez wiatr i deszcz.

Irma znów przybiera na sile

Jeszcze przed uderzeniem w USA huragan - po chwilowym osłabnięciu - osiągnął czwarty poziom w pięciostopniowej skali Saffira-Simspona. 

Zobacz też: NASA pokazuje, co napędza zabójczy huragan Irma

O tym, jak silna jest Irma, można przekonać się oglądając to wideo. Na poniższym nagraniu widać mężczyznę, który próbował w niedzielę zmierzyć prędkość wiatru wywoływanego przez huragan. Juston Drake jest amerykańskim meteorologiem, łowcą burz. W jednym z kanałów pogodowych ma swój własny program poświęcony burzom i gwałtownym zjawiskom.

Ze zdjęć twórców programu wynika, że przyrząd do pomiaru siły wiatru pokazał 117 mil na godzinę. 

On sam rozbrajająco przyznał: - Po prostu musiałem wyjść i zmierzyć siłę wiatru w oku Irmy!

Tampa na drodze Irmy

Irma już wkrótce bardzo poważnie może zaatakować jedną z największych aglomeracji na Florydzie - Tampę. 

Władze wezwały do ewakuacji ponad 6 milionów osób - to jedna trzecia ludności całego stanu. Na Florydzie przygotowano łącznie 385 schronisk, w których aktualnie przebywa około 70 tysięcy ludzi. Do pomocy wyznaczono 7 tysięcy żołnierzy Gwardii Narodowej, zmobilizowano w pogotowiu dodatkowych 30 tysięcy. 

Nikt nie jest w stanie przewidzieć, jakie skutki przyniesie atak żywiołu.

Mimo ostrzeżeń niektórzy nagrywają skutki Irmy. Tu nagrania z Miami, od reportera "Miami Herald":

Huragan Irma zbiera żniwo

Huragan Irma uderzył w Karaiby tydzień temu. Od tamtej pory zniszczył na swojej drodze wiele wysp znajdujących się w tym rejonie, m.in. Sint Maarten. W wyniku aktywności huraganu śmierć poniosło już ponad 20 osób.

Huragan Irma. Ogromne zniszczenia na Karaibach

Więcej o: