Niebieskie światła podczas trzęsienia w Meksyku. Tajemnicze zjawisko frapuje naukowców

Podczas silnego trzęsienia ziemi w Meksyku obserwowano tajemnicze zjawisko - rozbłyski niebieskich świateł na horyzoncie.

Liczba ofiar silnego trzęsienia ziemi, które nawiedziło Meksyk, wzrosła do 32. Według amerykańskiego Instytutu Geologicznego, wstrząs miał siłę 8,1, natomiast według meksykańskich ekspertów 8,2. Potem nastąpiło kilka wstrząsów wtórnych o magnitudzie od 4,3 do 5,7.

W czasie trzęsienia wielu mieszkańców ewakuowało się na dachy budynków, gdzie byli bezpieczniejsi niż wewnątrz. Tam zaobserwowali wyjątkowe zjawisko - rozbłyski kolorowych (głównie niebieskich) świateł. W sieci pojawiły się nagrania, które mają przedstawiać te światła:

Światła są równie spektakularne, co tajemnicze. Doniesienia, a także nagrania zjawisk świetlnych podczas trzęsienia ziemi pojawiają się przy licznych kataklizmach od dawna. Pojawiły się badania i teorie naukowe na ich temat.

Według różnych hipotez przyczyną miałoby być m.injonizacją tlenu w pewnych rodzajach skał pod wpływem dużego ciśnienia w czasie trzęsienia; intensywne pole elektryczne wywołane ruchami skał zawierających kwarc; zakłócenia pola magnetycznego lub jonosfery; czy też wytwarzanie ładunków elektrycznych podczas pocierania się skał.

Z kolei cześć naukowców wątpi, czy pojawianie się rozbłysków jest faktycznie związane z trzęsieniami ziemi. Zwracają uwagę na to, że w relacjach na ich temat jest dużo rozbieżności (niektórzy świadkowie mówią o tym, że światła pojawiały się przed trzęsieniem ziemi, inni że długo po wstrząsach, różnie opisywano też ich wygląd), a nie przeprowadzono wciąż żadnych wiarygodnych badań nad tym fenomenem.

 

Najsilniejsze trzęsienie od dekad

Gubernator stanu Oaxaca (czyt. oahaka) na południu kraju, Alejandro Murat powiedział, że zginęły tam 23 osoby, w tym w samym mieście Juchitan - 17 osób. Ofiary śmiertelne odnotowano też w stanach Chiapas i Tabasco, gdzie zginęło dwoje dzieci.

Epicentrum wstrząsu znajdowało się pod dnem Oceanu Spokojnego, około 120 kilometrów od miasta Tres Picos w stanie Chiapas, na głębokości 33 kilometrów. W stolicy Meksyku, mieście Meksyk, zakołysały się budynki, a przestraszeni mieszkańcy wybiegli na ulice. Na południu kraju wiele domów legło w gruzach. Wstrząsy były też odczuwalne w sąsiedniej Gwatemali.

Było to jedno z najsilniejszych trzęsień ziemi w historii Meksyku. 32 lata temu, także we wrześniu, miasto Meksyk nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 8,1. Zginęło wtedy - według różnych źródeł - od 10 do 20 tysięcy osób, 30 tysięcy zostało rannych, a ćwierć miliona straciło dach nad głową.

Ten konflikt trwa prawie 100 lat, ale żadna ze stron nie chce ustąpić

Więcej o: