Czerwony kolor znaczy zagrożenie. NASA pokazuje, co napędza zabójczy huragan Irma [MAPY]

Im ciemniejsza czerwień, tym więcej "paliwa" dla sunącego przez Atlantyk huraganu Irma. Mapy NASA w prosty sposób pokazują zagrożenie.

Huragan Irma w środę pierwszy raz uderzył w Karaiby, siejąc śmierć i zniszczenie. Teraz sunie dalej. Żywioł o maksymalnej sile w 5-stopniowej skali Saffira-Simpsona obecnie znajduje się w okolicy Republiki Dominikany i Haiti. Na wyspie Portoryko też pozostawił po sobie ruinę. 

Woda wykupiona, latarki też. W sklepach brakuje drewna, wszyscy zabijają okna. Miasto rozdaje piasek, po pięć worków na samochód. Ewakuacja trwa, korki na autostradach na północ. Lekka panika, tak od wczoraj

- opisuje w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Marek Marciniak, bydgoszczanin mieszkający na Florydzie, gdzie dopiero zmierza Irma. Gubernator Florydy określił wprost: żywioł może spowodować katastrofalne skutki. Nakaz ewakuacji otrzymali między innymi mieszkańcy Key West i pozostałych wysp na południu Florydy a także rejonów przybrzeżnych w okolicach Miami. 

Co napędza huragan Irma?

Jak informuje NASA, Irma będzie przemieszczać się przez wody cieplejsze niż 30 st. C. Wysoka temperatura tylko napędzi huragan. Ciepły ocean i niski tzw. uskok wiatru (różnica w prędkości czy też kierunku wiatru w małej odległości) to dwa czynniki, które podtrzymują huragany.

Wszystko to doskonale widać na udostępnionych przez NASA mapach. Im intensywniejsza na nich czerwień, tym cieplejsza woda w oceanie.

HURAGAN IRMA SZALEJE. ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ I MAP >>>

 
 

Rusza pomoc dla ofiar huraganu

Irma zbiera śmiertelne żniwo. Według nowych danych nie żyje kilkanaście osób. Liczba ofiar może wzrosnąć.

Francja, Holandia i Wielka Brytania wysłały na Karaiby wodę, jedzenie i ekipy ratownicze po to, żeby pomóc osobom poszkodowanym przez huragan Irma.

Rząd wysp Antigua i Barbuda przekazał, że na tej drugiej zniszczonych jest 90 proc. zabudowań. - Kompletna ruina - określił premier. 

Prędkość wiatru towarzyszącego Irmie dochodzi do 300 kilometrów na godzinę. Irma niesie też ulewne deszcze. 

Huragan Irma (w centrum), na lewo widoczny huragan Katia, zaś po prawej - Jose. One też stanowią zagrożenie:

Huragan Irma oraz huragany Jose i KatiaHuragan Irma oraz huragany Jose i Katia windy.com

Aktualne ich rozmieszczenie można śledzić na windy.com.

Na naszej mapce w galerii powyżej można też zobaczyć spodziewaną ścieżkę huraganu Irma, a na głównym filmie przerażający obraz zniszczeń zarejestrowany przez holenderskie wojsko, które pomaga mieszkańcom.