Afera w Danii: jedna osoba zmarła, a kolejne zachorowały po zjedzeniu łososia z polskiej firmy

Trzy osoby zachorowały, a jedna zmarła po zjedzeniu wędzonego łososia kupionego w sklepach sieci Dansk Supermarked Group (DSG). Ryba pochodziła od polskiego dostawcy, firmy BK Salmon z Pomorza. Portalspozywczy.pl publikuje oświadczenie właściciela firmy.

Po przebadaniu próbek wędzonego łososia okazało się, że w rybie wykryto listerię - groźną bakterię, która może wywołać listeriozę. Dlatego Dansk Supermarked Group (DSG), operator takich sklepów, jak Netto, Bilka i Fotex w Danii postanowił wycofać produkt. Obecnie firma poszukuje innych dostawców.

Jak podaje portalspozywczy.pl. po informacjach o zatruciach łososiem w Danii polska firma BK Salmon wydała oświadczenie. Czytamy w nim, że firma traktuje bardzo poważnie doniesienia dotyczące jakości ich produktów i w pełni współpracuje z Duńczykami, tak aby w pełni wyjaśnić wszystkie okoliczności sprawy. M.in. z własnej inicjatywy wysłała już kilkadziesiąt próbek do badań w akredytowanym laboratorium zewnętrznym. Zastrzega także, że do tej pory nie otrzymała pełnej informacji o udokumentowanym źródle zakażenia listeriozą.

Źródłem zakażenia listerią mogą być mięsa, sery, ryby, w tym wędzone, a także gotowe sałatki i lody. Objawy zakażenia pojawiają się już kilka godzin po zjedzeniu zakażonego produktu. Najczęściej są to: wysoka gorączka, bóle stawów i mięśni, wymioty oraz
biegunka.

Więcej o: