Analitycy ostrzegają o wzmożonej aktywności wokół kompleksu atomowego w Korei Płn.

Korea Północna kontynuuje produkcję materiałów rozszczepialnych na potrzeby programu jądrowego - wynika z najnowszego raportu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). Zdaniem ekspertów, świadczyć ma o tym m.in. wzmożona aktywność wokół kompleksu atomowego w Yongbyon.

Analitycy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oparli się głównie na analizie zdjęć satelitarnych ośrodków, w których Korea Północna rozwija program jądrowy. Zdaniem ekspertów, w Yongbyon prowadzone są prace związane z produkcją materiałów rozszczepialnych. Prognozuje się, że obecny cykl produkcyjny zakończy się w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Wzmożoną aktywność odnotowano też w ośrodku, gdzie trwają prace nad reaktorem wodno-ciśnieniowym, co może świadczyć o postępie w rozwoju prac w zakresie energetyki jądrowej.

Agencja ostrzegła północnokoreańskie władze, że rozwój programu jądrowego stanowi naruszenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Do tej pory komunistyczna Północ przeprowadziła 5 prób jądrowych, w tym dwukrotnie w 2016. W tym roku Korea Północna dokonała po raz pierwszy udanych testów rakiet dalekiego zasięgu. Największe obawy agencji dotyczą miniaturyzacji ładunków jądrowych. Zdaniem japońskich władz, Korea Północna osiągnęła już zdolność produkcji głowic nuklearnych.

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Analitycy ostrzegają o wzmożonej aktywności wokół kompleksu atomowego w Korei Płn.
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl