Terroryści mieli wiele celów, głównym słynna Sagrada Familia. Wyciekły zeznania

Od rana w Madrycie trwały przesłuchania domniemanych sprawców sprawców ataków w Barcelonie i Cambrils. Terroryści przygotowywali w Barcelonie atak na wielką skalę - miał zeznać jeden z nich.

Planowaliśmy zaatakować ważne budynki - tak hiszpańskie agencje cytują zeznania Mohameda Houlila Chemlala, 21-letniego Marokańczyka.

Według nieoficjalnych informacji głównym celem miała być barcelońska Sagrada Familia - będąca wciąż w budowie bazylika, zaprojektowana przez Antonio Gaudiego, jedno z miejsc najczęściej odwiedzanych przez turystów. Takie przecieki ze śledztwa pojawiały się już wcześniej.

Terroryści zmienili plany

Mohamed Houlil Chemlal został ranny w środę, podczas wybuchu domu w Alcanar nieopodal Tarragony. Jak się potem okazało, do eksplozji doszło podczas przygotowywania materiałów wybuchowych, jakie miały zostać użyte przez terrorystów. Po ich zniszczeniu zamachowcy zmienili plany i jeden z nich wjechał w tłum spacerujący po Rambli - popularnym deptaku miasta. Potem inni usiłowali dokonać podobnego zamachu w Cambrils - kurorcie pod Tarragoną.

W katalońskich szpitalach wciąż przebywa 46 rannych w czwartkowych zamachach, siedmiu jest w ciężkim stanie. Mimo że został całkowicie unieszkodliwiony oddział dżihadystów, dochodzenie trwa. Teraz policja bada ich związki z terrorystami we Francji, Belgii i Maroku.

Jeden z zatrzymanych wyszedł na wolność

Jedna z osób zatrzymanych w związku z zamachami w Barcelonie i Cambrils została zwolniona. Zdaniem Audiencia Nacional - Sądu Krajowego - dowody przeciwko Mohammedowi Aalli były zbyt słabe. Właścicielowi Audi A3, które zostało użyte do najechania w pieszych w Cambrils, sąd nakazał jednak cotygodniowe meldowanie się w sądzie.

26-letni Mohamed Houli, podejrzany o konstruowanie ładunków wybuchowych, oraz Driss Ukabir, domniemany autor pomysłu zamachu na masową skalę, pozostaną w areszcie. O losie czwartego z podejrzanych - Salaha el-Kariba - który wynajmował podejrzanym dom, sąd zadecyduje w ciągu najbliższych 3 dni.

W atakach w Barcelonie i Cambrils 15 osób zginęło, a ponad 130 zostało rannych. 

Zamach w Barcelonie. Dziesiątki zabitych i rannych

Więcej o: