Całkowite zaćmienie Słońca. Zapadła ciemność, ale nasza gwiazda znów "urosła" [WIDEO]

Całkowite zaćmienie Słońca na żywo zobaczyli tylko mieszkańcy USA. Na wszystko zjawisko mogliśmy obserwować dzięki transmisji na żywo. Zapraszamy na niesamowity seans!

Dzięki agencji kosmicznej NASA mogliśmy oglądać rzadkie zjawisko na żywo. Oprócz całkowitego zaćmienia Słońca, które było widoczne w pełnej krasie po godz. 19.00, zobaczyliśmy też "pierścień z diamentem". 

Dzięki NASA zaćmienie obserwowaliśmy z różnych perspektyw, m.in. z pokładu samolotu.

W galerii możecie zobaczyć też zdjęcia zrobione w czasie transmisji. Doskonale widać, jak Słońce znika kawałek po kawałku >>>

Jak powstaje zaćmienie Słońca?

Jak to się dzieje, że Księżyc jest w stanie zasłonić ogromne Słońce? Księżyc jest na tyle blisko Ziemi, że jest w stanie przysłonić nam widok. Mówiąc dokładniej, niezwykły spektakl zaćmienia, kiedy Księżyc zakrywa całą tarczę Słońca, ale zostawia świetlistą obręcz, wynika z niezwykłego zbiegu okoliczności - nasza gwiazda jest ok. 400 większa od Księżyca, ale leży ok. 400 razy dalej, dzięki czemu zdają się zajmować podobną wielkość na naszym niebie.

Co to jest "pierścień z diamentem"?

Kiedy Słońce kryje się lub wyłania zza Księżyca, widać nie tylko jasną obwódkę, lecz także coś na kształt jasnej kuli. Skąd to się bierze? Promienie słoneczne przeświecają przez nierówne brzegi Księżyca.

Gdzie można obejrzeć zaćmienie Słońca?

Całkowite zaćmienie Słońca będzie dziś widoczne w USA. Tysiące ludzi podróżują do tych miejsc w kraju, gdzie będzie najlepszy widok, czyli w pasie o szerokości około 100 kilometrów przechodzącym przez całe Stany Zjednoczone. Na wielu autostradach utworzyły się korki. Motele i hotele, które normalnie kosztują do stu dolarów, podniosły ceny do pięciuset i więcej. Wiele parków i terenów zielonych zamieniono w pola namiotowe. Specjalne okulary przez które można obserwować Słońce podczas częściowego zaćmienia by nie uszkodzić wzroku, są wyprzedane.

To będzie pierwsze zaćmienie Słońca w USA od 1979 roku. Jako pierwsi przeżyją je mieszkańcy Lincoln City w Stanie Oregon. Następnie to niecodzienne zjawisko będzie przez półtorej godziny przemieszczać się przez 14 stanów, w kierunku wschodniego wybrzeża USA. Najdłużej Księżyc będzie przesłaniał Słońce w stanie Illinois - przez 2 minuty 44 sekundy. 

Na całym świecie amerykańskie zaćmienie Słońca będzie można obserwować dzięki transmisji prowadzonej przez telewizję agencji kosmicznej NASA.

Więcej o: