Całkowite zaćmienie Słońca w USA. Zapadnie ciemność, pojawi się "pierścień z diamentem"

Kto choć raz przeżył zaćmienie Słońca wie, jak niezwykłe to zjawisko. Dziś będziemy mogli je obejrzeć dzięki transmisjom w internecie. Warto! Taka okazja trafia się rzadko. Na żywo zobaczą zaćmienie jedynie mieszkańcy USA.

W dawnych wiekach całkowite zaćmienie Słońca budziło strach. Trudno się dziwić. Nagle zapadała ciemność, a zwykli ludzie nie potrafili sobie tego wytłumaczyć inaczej, niż siłami nadprzyrodzonymi. Budziło też respekt także u królów. Zachował się opis momentu grozy, gdy zaćmienie zaskoczyło Władysława Jagiełłę. 

Wielkie zaćmienie Słońca się objawiło, które jako zjawisko niespodziewane i nieznane Króla Władysława i wszystkich, którzy z nim jechali, wpierw w wielkie zdumienie, a potem w bojaźń zabobonną wprawiło. Tak bowiem było wielkie, że ptaki nagłą ciemnością przestraszone na ziemi osiadły, a gwiazdy świeciły jak w nocy; tenże Król Władysław z powodu ciemności zmuszony był się zatrzymać i nie wcześniej mógł ruszyć naprzód, aż zaćmienie Słońca nie minęło

- pisał Jan Długosz o zaćmieniu z 1415 roku. To poetycki opis. A na czym polega zaćmienie? To rzadkie zjawisko zachodzi w momencie, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem, a Ziemią i przesłania światło słoneczne. 

Jak powstaje zaćmienie Słońca?

Jak to się dzieje, że Księżyc jest w stanie zasłonić ogromne Słońce? Księżyc jest na tyle blisko Ziemi, że jest w stanie przysłonić nam widok. Mówiąc dokładniej, niezwykły spektakl zaćmienia, kiedy Księżyc zakrywa całą tarczę Słońca, ale zostawia świetlistą obręcz, wynika z niezwykłego zbiegu okoliczności - nasza gwiazda jest ok. 400 większa od Księżyca, ale leży ok. 400 razy dalej, dzięki czemu zdają się zajmować podobną wielkość na naszym niebie.

Podczas całkowitego zaćmienia Słońca na chwilę zapada ciemność. Występuje też zjawisko zwane "pierścień z diamentem". Widać je na zdjęciu powyżej. Kiedy Słońce kryje się lub wyłania zza Księżyca, widać nie tylko jasną obwódkę, lecz także coś na kształt jasnej kuli. Skąd to się bierze? Promienie słoneczne przeświecają przez nierówne brzegi Księżyca.

Gdzie można obejrzeć zaćmienie Słońca?

Całkowite zaćmienie Słońca będzie dziś widoczne w USA. Tysiące ludzi podróżują do tych miejsc w kraju, gdzie będzie najlepszy widok, czyli w pasie o szerokości około 100 kilometrów przechodzącym przez całe Stany Zjednoczone. Na wielu autostradach utworzyły się korki. Motele i hotele, które normalnie kosztują do stu dolarów, podniosły ceny do pięciuset i więcej. Wiele parków i terenów zielonych zamieniono w pola namiotowe. Specjalne okulary przez które można obserwować Słońce podczas częściowego zaćmienia by nie uszkodzić wzroku, są wyprzedane.

To będzie pierwsze zaćmienie Słońca w USA od 1979 roku. Jako pierwsi przeżyją je mieszkańcy Lincoln City w Stanie Oregon. Następnie to niecodzienne zjawisko będzie przez półtorej godziny przemieszczać się przez 14 stanów, w kierunku wschodniego wybrzeża USA. Najdłużej Księżyc będzie przesłaniał Słońce w stanie Illinois - przez 2 minuty 44 sekundy. 

Na całym świecie amerykańskie zaćmienie Słońca będzie można obserwować dzięki transmisji prowadzonej przez telewizję agencji kosmicznej NASA.

W Polsce będzie można śledzić zaćmienie online już po 18.00, ale ciekawie zrobi się po 19.00, kiedy zacznie się całkowite zaćmienie.

 

A kiedy zaćmienie Słońca w Polsce?

Ostatnie zaćmienie Słońca w Polsce było widoczne 20 marca 2015 r. Było to zaćmienie częściowe. 

Najbliższe częściowe zaćmienia Słońca nastąpią 21 czerwca 2020 roku oraz 10 czerwca 2021 roku. Obrączkowe zaćmienie będzie widać u nas 13 lipca 2075 r., zaś najbliższe całkowite zaćmienie - dopiero 7 października 2135 roku.

Za wiele milionów lat zaćmienia Słońca nie będą już widoczne. Wszystko przez to, że Księżyc oddala się od Ziemi.

Przegrywamy walkę z globalnym ociepleniem

Więcej o: