Kompromitacja Trumpa po zamachu w Barcelonie. Powtórzył kłamstwo z memów

Po standardowym zapewnieniu Hiszpanów o wsparciu ze strony USA, prezydent Donald Trump zamieścił jeszcze jeden wpis. Pozwolił sobie na niewybredny komentarz i powołał się na nieprawdziwą historię.

- Sprawdźcie, co generał Pershing robił schwytanym terrorystom. Nie było radykalnego islamskiego terroru przez kolejnych 35 lat! - napisał po zamachu w Barcelonie Donald Trump. 

Fałszywy mem o generale

Od wielu lat krąży w formie memów historia o tym, że pewien generał zwalczył rebelię muzułmanów, grzebiąc ich bojowników wśród świń albo - według innej wersji - używając do zabijania ich nabojów unurzanych w świńskiej krwi.

Według historyków, nie ma ona jednak oparcia w rzeczywistości. Co więcej, zamachowcy w przeszłości nie mieli oporów z łamaniem różnych reguł islamu, zakazujących np. morderstw i samobójstw, ale także tych "obyczajowych" - zamachowcy z 11 września 2001 roku spożywali nawet alkohol i odwiedzali nocne kluby.

Warto też pamiętać, że bezczeszczenie zwłok jest przestępstwem w świetle amerykańskiego i międzynarodowego prawa.

Wcześniej Donald Trump potępił zamach i zapewnił Hiszpanię o pomocy ze strony USA. - Bądźcie silni, kochamy was! - napisał na Twitterze.

Zamach w Barcelonie

Do zamachu w Barcelonie doszło w czwartek po godzinie 17.00 na turystycznej ulicy La Rambla. Policja podała, że zginęło 13 osób, a około 100 zostało rannych. Wiele osób odniosło ciężkie obrażenia. Katalońska policja poinformowała też, że zatrzymała 2 mężczyzn w związku z atakiem terrorystycznym w Barcelonie. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Zamach terrorystyczny w Barcelonie

Więcej o: